Na přehlídku lidových řemesel přijelo do Chanovic 4500 návštěvníků

Po celý den byli řemeslníci středem zájmu velkého množství lidí. Foto: Obec Chanovice

Lidová řemesla prostě táhnou a v Chanovicích na Klatovsku to umí! Na oblíbenou přehlídku lidových řemeslných dovedností Plzeňského kraje v sobotu přijelo do Chanovic 4500 návštěvníků. V areálu skanzenu lidové architektury i v obecním zámeckém areálu předvedlo své dovednosti při 17. ročníku akce 500 řemeslníků, kumštýřů, hudebníků, umělců. V Chanovicích žije 400 trvalých obyvatel, ale v sobotu se jejich počet díky vydařené akci na jeden den zvýšil desetinásobně.

Ukázka pletení z orobince. Foto: Obec Chanovice

Na pozvání pořadatelů Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech a obce Chanovice přijelo předvádět 90 tradičních českých rukodělných řemeslných dílen, ať už se jednalo o kováře, tkalce, řezbáře, košíkáře, perníkáře, bylinkáře, šperkaře, truhláře, přadleny, skláře, zbrojíře, tesaře, cukráře, hrnčíře, keramiky, sekerníky, pivovarníky, kuchaře, soukeníky, hračkáře nebo koláře.

„Zveme jsou jen kvalitní dílny pracující tradičními českými postupy, z tradičních českých materiálů a vycházející z tradičních českých vzorů lidového řemesla. Jedná se především o řemeslníky z jihozápadních Čech. Své umění však představili i někteří Nositelé tradice lidových řemesel z celé ČR vyznamenaní ministrem kultury. Jejich um obdivovali návštěvníci, kteří se podrobně o jednotlivá řemesla zajímali,“ řekl starosta Chanovic Petr Klásek.

Do Chanovic přijelo 4500 návštěvníků. Foto: Obec Chanovice

Nemohlo chybět ani občerstvení v duchu tradiční české kuchyně Pošumaví. V zámeckém hospodářském dvoře to byly pochoutky na místě pečené a smažené, ve skanzenu speciality uzenářů a pivní lahůdky pivovaru z Blatné. Něco sladkého z domácích kuchyní a s dobrou kávou mohli návštěvníci ochutnat také na nádvoří zámku.

A pokud se někomu chtělo na krátkou procházku, mohl navštívit rozhlednu na vrchu Chlumu s mottem „Prácheňsko jako na dlani“, která se nachází 10 minut chůze od zámku kolem skanzenu, nebo dva kilometry po okružní naučné stezce „Příroda a lesy Pošumaví“.