Na pořádek v Kostelci bude dohlížet nový kamerový systém

Bezpečnostní kamera - ilustrační foto

Dotaci na pořízení dohledového kamerového systému dostane od Plzeňského kraje Kostelec na Tachovsku, jehož součástí je průmyslová zóna Ostrov u Stříbra. Obec s 600 obyvateli kvůli zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku usilovala dva roky o peníze na strážníky pro nedaleké Stříbro. Kvůli nedostatku zájemců o městskou policii ale nakonec zvolila kamerový dohled.

„Projekt je připravený. Náš podíl bude půl milionu k dotaci 1,17 milionu korun,“ uvedl starosta Kostelce František Trhlík (KSČM). Projekt koresponduje se záměrem developera, který vlastní výrobní a skladovací haly v zóně. „Oni chtějí instalovat dohledový kamerový systém v každé fabrice a propojit to s námi,“ řekl starosta.

Obecní kamery budou sledovat výjezdy a sjezdy na dálnici D5, kruhový objezd, středy obcí i vjezdy a výjezdy do nich. Vše by mělo být hotové letos, aby to fungovalo od jara 2020. Kamery budou optickou sítí propojené s pultem státní policie ve Stříbře nebo v Plzni. „Je to takový zdvižený prst, aby se lidé v obcích u průmyslových zón, především agenturní zaměstnanci, kteří tam nejsou trvale hlášeni a bydlí na ubytovnách, chovali slušně a zodpovědně,“ řekl náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Už loni získal Kostelec a nedaleké Kladruby po 500 tisíc korun na strážníky. Obce chtěly dát peníze Stříbru a požadovaly, aby k nim pravidelně zajížděl výjezdový vůz městské policie. „Ale lidi nejsou, samo Stříbro má strážníků málo, a tak s námi nechtělo podepsat veřejnoprávní smlouvu, což chápu,“ řekl Trhlík. Obce proto dotace vrátily.

Kostelec chce využít dotace také na externí bezpečnostní službu. „Během 14 dnů budu jednat s firmou ze Stříbra, která má velmi dobré reference. Využívali bychom ji na celém správním území, aby hlídala dodržování vyhlášek o pořádku a bezpečnosti,“ řekl starosta.

Krajští zastupitelé v pondělí schválili 34 obcím do 2000 obyvatel, hlavně u průmyslových zón, 8,7 milionu korun na zajištění bezpečnosti a pořádku. Kromě kamer pořídí radary na rychlost i vybavení městské policie, například vesty. Peníze jdou všem obcím, které požádaly. Kraj loni vyčlenil tři miliony, letos deset a s dotacemi hodlá i nadále pokračovat.

Policie registruje kolem průmyslových zón výrazně vyšší počty přestupků i trestných činů. Bez cizinců se ale zatím firmy neobejdou. K 31. srpnu evidoval úřad práce v kraji 37.370 pracovníků z EU a 16.230 cizinců z třetích zemí, jak těch, kteří potřebují k práci v ČR povolení, tak těch, kteří je mít nemusí.

ČTK