Na počest slavného rodáka Miroslava Zikmunda vyvěsilo město Plzeň vlajku na budově radnice

Primátor Martin Baxa. Foto: Richard Beneš

Nad vchodem plzeňské radnice na náměstí Republiky zavlála ve čtvrtek ráno vlajka města Plzně. Stalo se tak na počest slavného plzeňského rodáka, legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda. Ten se právě dnes dožívá 100 let. Své poselství a gratulaci pro jubilanta přednesl ráno před vlajkou primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

„Rozhodl jsem se u příležitosti vašeho neuvěřitelného výročí 100. narozenin vyvěsit na radnici města Plzně naši vlajku v plzeňských barvách. Ta vlajka na radnici jinak visí jen výjimečně, obvykle když se konají jednání zastupitelstva. Ale já jsem se rozhodl pro dnešní den na vaši počest ji tam vyvěsit. Jsme moc hrdí na to, že jste našim rodákem, že jste se narodil v Plzni. Jste člověkem, který přinesl generacím Plzeňanů a nejen Plzeňanům, ale i Čechoslovákům neuvěřitelné zážitky z vašich velkých cest, které jste vykonal a díky kterým jsme objevili svět, do kterého jsme se nemohli podívat,“ uvedl na úvod své zdravice primátor Martin Baxa.

Dále primátor zdůraznil, že Miroslav Zikmund po sobě se svým přítelem, parťákem a spoluautorem Jiřím Hanzelkou zanechali po sobě obrovské dílo, které je velkou inspirací a obrazem světa, jenž už dnes neexistuje. „Chci také zmínit to, že jste byl v roce 1968 člověkem statečných občanských postojů a že komunistický režim vám potom na dvacet let zabránil dál přinášet radost a poznání. Vážený pane Zikmunde, chtěl bych vám jménem svým i jménem občanů města Plzně především pogratulovat k vašim narozeninám, popřát vám hodně zdraví, elánu a energie. Pevně také doufám, že se setkáme. Mám pro vás za sebe i všechny Plzeňany připravený dárek, který souvisí s městem, které máte tak rád a ke kterému se hradě hlásíte,“ dodal plzeňský primátor.

Významné životní výročí Miroslava Zikmunda si připomněla Plzeň letos poprvé již 18. ledna na městském plesu nazvaném Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Město je rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární dvojice. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek následovali putování cestovatelů z let 1959–1964, kdy v Tatře 805 projeli Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu. Zdokumentovali, jak se za víc než padesát let proměnila místa, která dvojice tehdy navštívila.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Po absolvování plzeňského Masarykova reálného gymnázia nastoupil v roce 1938 na Vysokou školu obchodní v Praze. Tam se seznámil s Jiřím Hanzelkou. Na první společnou cestu se dvojice vydala v roce 1947 automobilem Tatra 87. V roce 1968 otevřeně vystoupili proti sovětské okupaci a až do pádu komunistického režimu v roce 1989 měli zakázanou veškerou veřejnou a publikační činnost. Po roce 1989 začal Miroslav Zikmund znovu cestovat do zahraničí. Již dlouhou dobu žije ve Zlíně, ale k Plzni má stále blízko. Expozici věnovanou oběma cestovatelům může veřejnost navštěvovat už od roku 2014 v rámci prohlídek plzeňské zoologické a botanické zahrady.

Miroslav Zikmund je od roku 1994 držitelem historické pečetě města Plzně a v roce 1999 se stal čestným občanem města. V roce 1993 byla Zikmundovi a Hanzelkovi udělena za celoživotní dílo Cena E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně. Jiří Hanzelka zemřel 15. února 2003. Miroslav Zikmund získal v roce 2014 čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Prezident Miloš Zeman mu 28. října 2014 udělil Řád Tomáše Garrigue Masaryka I. třídy.