Na pneumokokovou infekci loni v kraji zemřeli čtyři lidé

Ilustrační foto

Čtyři lidé zemřeli v loni v Plzeňském kraji na následky velmi vážného průběhu invazivní pneumokokové infekce (IPO). Onemocnění loni v regionu čelilo celkem 44 osob. Informoval o tom šéf Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Petr Pazdiora.

„Pneumokok může vyvolat těžký zápal plic, meningitidu, otravu krve, někdy i s celoživotními následky a zhruba pětina případů onemocnění končí smrtí. Bakterie Streptococcus pneumoniae je velmi nebezpečná zejména pro děti do dvou let a seniory. Nebezpečí lze přitom snížit očkováním, které mají senioři nad 65 let zdarma,“ uvedl Petr Pazdiora.

Díky očkování je možné snížit riziko onemocněním těmito život ohrožujícími infekcemi. Na tento fakt upozorňuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), která do deseti „Hrozeb globálního zdraví 2019“ zahrnula „vakcinační váhavost“. „Očkování je jedním z nákladově nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout chorobám. V současnosti zabraňuje až třem milionům úmrtí ročně,“ uvádí zpráva WHO. Pneumonie měla podle WHO například v roce 2015 na svědomí celosvětově 16 procent úmrtí dětí do pěti let, konkrétně 920 tisíc z nich.

„Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 tisíc obyvatel, z nichž mnoho nemoci podlehne. Jedním z nejčastějších původců infekce je bakterie Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení onemocnění je velice důležitá prevence, zejména pak očkování a to především u rizikových skupin,“ upozorňuje také lékař Miloš Pešek, plzeňský krajský koordinátor České pneumologické a ftizeologické společnosti.