Na plzeňských obvodech se vyjasňuje, ANO i ODS si nejspíše podělí starosty

foto: Plzeň TV

Po týdnu od prvních povolebních schůzek se na velkých plzeňských obvodech pohnuly ledy. Na centrálním obvodě už k dohodě došlo, těsně před podpisem je pak i na Slovanech.

Městský obvod číslo 1 by se měl podle našich informací stát nejspíše kořistí ODS. S ní má jít do koalice TOP 09, pravděpodobně pak jeden z dvojice PRO Plzeň, KDU-ČSL. „Situace tam je rozehraná, zaujali jsme stanovisko, že nedoporučujeme jít do koalice s hnutím Pro Plzeň vzhledem k tomu, že na této kandidátce jsou osoby, které v roce 2014 kandidovali jako Občané pro Lochotín, s kterou jsme už tenkrát odmítli jít do koalice, “ vysvětlil v pondělí ráno lídr kandidátky KDU-ČSL Petr Náhlík.

Blízko má být dohoda na radnici na Slovanech. „V tuto chvíli mám zprávy, že na některých obvodech jednání pokročila kupředu. Podle mých informací jsme na Slovanech těsně před podpisem koaliční smlouvy,“ potvrdil Martin Baxa (ODS). Starostou obvodu se má stát opětovně Lumír Aschenbrenner. Koalici budou dále tvořit TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL.

Starostou na centrálním obvodě se stane David Procházka (ANO), současný místostarosta. V koalici dále budou TOP 09, ODS a KDU-ČSL. (Více najdete zde)

Také čtvrtý plzeňský obvod má mít pravděpodobně starostu z hnutí ANO, Tomáše Soukupa. Dále by měli být v koalici také ODS a TOP 09.

Podle zatím neoficiálních informací tak mají být dva starostové za ODS na Lochotíně a na Slovanech a dva za ANO na Doubravce a na centrálním obvodě. Zajímavostí pak je, že tam, kde jsou starostové za ODS, nemá být v koalici hnutí ANO. Zcela ze hry mají být Piráti, kteří budou pravděpodobně na všech obvodech v opozici. Naopak ve všech obvodech bude v koalici TOP 09. „Co se týká obvodů, samy si vydají stanoviska. Ale mohu říci, že my se nejspíše zapojíme do koalic na všech čtyřech obvodech,“ dodal Michal Vozobule (TOP 09).

„Kdo vyhraje volby, tak má pomyslného žolíka. Teď jde o to, jak se ty karty umí hrát, když má žolíka v ruce. To je jediná jeho výhoda. Ta ale končí s tím, podle toho, jaký má koaliční potenciál. Když máte v ruce žolík a nemáte ho kam přiložit nebo s ním neuděláte postupku, tak je vám žolík k ničemu,“ glosoval povolební dění plzeňský politik Roman Jurečko (ODS).