Na osvobození americkou armádou se vzpomínalo také v Blovicích

Blovice si připomněly oslavy osvobození. Foto: Richard Beneš

Konvoj čítající 20 historických vojenských vozidel dorazil v sobotu odpoledne v hustém dešti také do Blovic na jižním Plzeňsku. Jako již tradičně se tam na náměstí před městským úřadem uskutečnil u dvou pomníků pietní akt. První pomník je věnován hrdinům z Blovic a okolí, kteří přišli o život během dvou světových válek. Pamětní deska na radnici pak připomíná osvobození Blovic americkou armádou 7. května 1945. Do Blovic si i přes velmi špatné počasí našli cestu vzácní hosté, ať už se jednalo o zástupce americké ambasády, naší armády a politiky.

Armádní generál Jiří Šedivý zdůraznil, že je třeba připomínat si i nadále události z konce druhé světové války. „Nezávislost a svoboda nejsou zadarmo, stálo to velké oběti a jsem rád, že si to stále připomínáme. Tady u vás na západě Čech jsou ty oslavy vždy opravdu upřímné. Jinde tomu tak není,“ konstatoval ve svém projevu generál Šedivý a vysloužil si tak bouřlivý potlesk od přítomných občanů Blovic.

Europoslanec Jiří Pospíšil. Foto: Richard Beneš

Pravidelným účastníkem oslav osvobození v Blovicích je plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Také on uvedl, že právě v současné době je důležité si připomínat pohnuté osudy našeho národa ve 20. století, který byl zkoušen jak nacistickou tak komunistickou totalitou. „Je třeba si přitom uvědomit, že jak svoboda, tak i demokracie jsou nesmírně vzácným zbožím a je možné o ně velmi rychle přijít. Vzpomeňme si na naše tragické zkušenosti z 20. století,“ řekl Pospíšil.

Pomník na náměstí v Blovicích. Foto: Richard Beneš

Podle europoslance Pospíšila jsou oslavy osvobození v Plzeňském kraji zcela odlišné od těch v jiných regionech. „Je to tady více živelné a je to dáno tím, že dlouhá léta se tady slavit nesmělo, protože komunistická ideologie popírala historii a snažila se zakrýt, že tento kraj osvobodila americká armáda společně s dalšími západními spojenci. Lidé zde rádi chodí na ty oslavy, rádi si připomínají osvobození republiky, vzali si ty oslavy za své. Aktivně se na nich podílejí. Oslavy zde nejsou pouze aktivitou veřejných činitelů, politiků nebo historiků. Má to tady zkrátka úplně jinou atmosféru než v místech, která například osvobodila sovětská armáda. Tím samozřejmě v žádném případě nechci zpochybňovat velký význam Sovětů při osvobození Československa,“ uvedl Jiří Pospíšil.

Starosta Blovic Robert Zelenka položil květiny u památníku. Foto: Richard Beneš

Na oslavy osvobození před rokem 1990 vzpomenul při své řeči také náměstek hejtmana a senátor Vladislav Vilímec (ODS). „Stejně jako dnes, jsem i tehdy bydlel ve Kdyni. Když v den osvobození přijeli zástupci americké ambasády a položili tam u pamětní desky květiny, nevydržely tam ani dvacet minut. Okamžitě je někdo odstranil,“ uvedl Vilímec.

Zástupce americké ambasády byl neustále v obležení účastníků akce. Foto: Richard Beneš

Vedle zmíněných řečníků v Blovicích promluvila také poslankyně Ilona Mauritzová (ODS), město Plzeň reprezentoval náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09) a kraj zase náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Přítomni byli také starostové Nepomuku, Spáleného Poříčí i dalších okolních obcí.