Na opravy silnic II. a III. třídy získají kraje letos čtyři miliardy korun

ilustrační foto: plzen.cz

Kraje získají i v roce 2019 požadované finanční prostředky od státu na opravy silnic II. a III. třídy. Dvě miliardy přitom půjdou z programu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), další dvě miliardy dostanou české a moravské regiony z evropských dotací v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou to potvrdila předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

„Konečně máme za sebou období vyčkávání, zda peníze od státu dostaneme. Jsme za ně samozřejmě velice rádi, protože můžeme začít naplno s přípravou a realizací oprav silnic II. a III. třídy i mostů na těchto silnicích. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přislíbila, že v příštím týdnu předloží materiál vládě. Následně by kraje mohly začít předkládat projekty do programu Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož půjdou celkem dvě miliardy korun,“ vysvětlila Jana Mračková Vildumetzová.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová také v co nejkratším čase otevře novou výzvu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, ze kterého kraje budou moci čerpat finance v objemu dalších dvou miliard na zbývající projekty oprav krajských silnic a mostů. Premiér Andrej Babiš připomněl, že kraje letos dostaly od státu v souhrnu o 20 miliard korun navíc, nevyloučil ale, že konkrétně finance na opravy silnic II. a III. třídy dostanou i v příštích letech.

„Rozhodnutí státu o tom, že kraje peníze na opravy krajských silnic obdrží, velmi vítáme už proto, že kraje převzaly od státu tyto komunikace ve velice špatném stavu a do jejich oprav vkládají z krajských rozpočtů nemalé peníze, jen v letošním roce je to osm miliard. Na druhé straně kraje začaly státní peníze na opravy silnic získávat až od roku 2015, od té doby jsme dostali 14, 4 miliardy korun. Nejkomfortnější by pro nás ale samozřejmě bylo systémové řešení, které spočívá v tom, že by se uzákonil postup, na základě kterého by každoročně kraje automaticky dostaly potřebné finanční prostředky ze SFDI,“ uzavřela předsedkyně Asociace krajů ČR.

Kraje se starají celkem o více než 48 600 km silnic II. a III. třídy. Na těchto silnicích je ve správě jednotlivých regionů ještě dohromady téměř 13 tisíc mostů.