Na náměstí byl pověšen Hroznata, třetí zvon pro katedrálu

Zvony nejsou moc vidět, ale jsou dobře slyšet, řekl dnes před polednem biskup plzeňský František Radkovský. Několik minut po těchto slovech byl za pomoci těžké techniky zavěšen na provizorní dřevěnou stolici na náměstí Republiky v Plzni třetí zvon pro katedrálu sv.Bartoloměje Hroznata. Váží tři tuny a odlil ho v nizozemské dílně český zvonař Petr Rudolf Manoušek.

Instalaci zvonu přihlížely desítky Plzeňanů, včetně mnoha zahraničních turistů, kteří se k zajímavému  aktu dostali náhodou. Podívat se přišel plzeňský primátor Martin Baxa, zmiňovaný biskup Radkovský, architekt Jan Soukup, zakladatel veřejné sbírky na zvony Jan Janák, farář Mons. Emil Soukup a pochopitelně zvonař Petr Rudolf Manoušek, který na provizorní stolici zvon sám umístil.

Zvon je pojmenován po blahoslaveném Hroznatovi, patronu Diecéze plzeňské, který by se v budoucnu mohl stát prvním novodobým světcem ze západních Čech.

Na zvonu je uvedeno 150 jmen dárců, kteří na něj přispěli částkou 10 tisíc korun nebo vyšší. Na výrobu všech čtyř zvonů, jejich transport a úpravy zvonice ve věži je třeba 9,6 milionu. Doposud bylo vybráno 7,8, zbývá tedy ještě vybrat asi 1,8 milionu korun. „Sbírka běží dál. Aktivita dárců malinko opadla, protože si lidé myslí, že je vybráno. Ale peníze jsou ještě potřeba,“ řekl Jan Janák ze společnosti CrossCafé, která sbírku pořádá.

Hroznata bude slavnostně odhalen během páteční Noci kostelů v 17 hodin. Poslední největší zvon Bartoloměj, který bude vážit 5,5 tuny by měl být odlit v srpnu. Všechny zvony se pak v katedrále rozezní v lednu 2015.