Na místě ukončené free techno party čeká na vystřízlivění 150 řidičů

Free techno akce u Čížkova je už minulostí. Foto: Richard Beneš

Kolem 150 aut se svými posádkami zůstávalo v pondělí odpoledne na louce nedaleko od Čížkova na jižním Plzeňsku, kde se o víkendu uskutečnila free techno party. Hudební produkci ukončily dva velké sound systémy už v neděli odpoledne, kdy akce oficiálně skončila. Lidé pak začali balit a postupně odjíždět. Řada řidičů ale raději setrvala na místě až do pondělí, aby měli jistotu, že budou střízliví a nebudou ani pod vlivem návykových látek.

V noci na pondělí se technaři bavili už jen u svých stanů a karavanů. K tomu si vyhrávali převážně už jen ze svých autorádií nebo dalších přenosných systémů. Velké aparatury organizátoři sbalili už v neděli večer. Na místě situaci stále ještě monitoruje policie, ta bude přítomna až do okamžiku, kdy odjedou poslední technaři. Podle policie se akce obešla bez vážnějšího narušení pořádku. Desítky policistů tam plnily především preventivní úlohu.

Policejní kontrola na místě konání technoparty. Foto: Policie ČR

„Provádíme na silnicích v okolí namátkové kontroly řidičů, jestli nejsou pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. Musíme v Plzeňském kraji zajistit bezpečnost. Policisté na akci rozdávali testery na alkohol. Lidé si pro ně za námi i sami chodili, protože chtěli mít jistotu, že nebudou pod vlivem. Policie nezaznamenala během celé víkendové ani žádné větší stížnosti na hluk,“ uvedla mluvčí policie Martina Korandová. Policisté v souvislosti s festivalem řešili jen několik přestupků za držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Záchranná služba od začátku akce ošetřila celkem tři muže. Jednalo se o alergickou reakci na bodnutí vosou, lehký úraz a psychickou reakci na požiti zřejmě psychotropní látky. V neděli pak zajišťovali jeden výjezd u mladé ženy s náhlou zdravotní indispozicí.

Foto: Richard Beneš

Na free techno party k Čížkovu přijelo kolem 2000 osob, nechyběly ani desítky volně pobíhajících psů různých plemen, mnohdy i těch, označovaných za bojové. Na místě bylo kolr300 osobních a 300 nákladních automobilů nebo karavanů i dalších obytných vozů. Akce se uskutečnila na soukromých pozemcích, které technařům legálně pronajal jejich majitel.