Na Míráku vzpomínali Plzeňané na nepovolenou manifestaci 30 let poté

foto: V. Čermák

Po 30 letech si přišli pamětníci a další Plzeňané připomenout na náměstí Míru nepovolenou manifestaci k uctění památky padlých amerických vojáků, která se uskutečnila v roce uskutečnila. Celý podvečer symbolicky zahájil Vladimír Líbal, disident, signatář Charty 77, který byl jedním z těch aktivistů, kteří v době konání manifestace 6.5.1989 byli zadrženi Státní bezpečností. Na shromáždění vystoupil Josef Bernard, dnes hejtman Plzeňského kraje, dále plukovník Roger Bowman, vojenský atašé velvyslanectví USA.

Plzeňská iniciativa „K uctění památky padlých amerických vojáků“ si chtěla 6. května 1989 připomenout osvobození Plzně americkou armádou. Asi tři tisíce letáků formátu A6 zařídili ve Škodovce vytisknout Josef Bernard, Ivan Čihák a Marcela Pražáková. Součástí pozvánky byl citát, který je vyryt v popředí památníku na náměstí Míru :“Čest tomu kdo se brání, za volnost umí život dát“. Iniciativa tehdy požádala o povolení akce, ale u Národního výboru města Plzně nepochodila. Někteří aktivisté byli před započetím akce zatčeni Státní bezpečností, přesto se na náměstí míru shromáždilo mezi 17. a 18. hodinou několik set lidí a pietní vzpomínka se uskutečnila.

K dispozici byl pro účastníky vzpomínkové akce i filmový záznam, který si tehdy Státní bezpečnost nechala pořídit.Demonstrace před 30 lety byla zahájena zpěvem československé hymny, pak několik účastníků položilo k památníku kytice. Projev tehdy přečtený nebyl, protože mezi zadrženými aktivisty byl i Jiří Šašek, který jej měl přečíst. Jeho památku uctili všichni účastníci minutou ticha.

Přes dalekosáhlé přípravy policie, včetně pohotovosti armády, Lidových milicí, SNB, prokuratury a dalších složek, policie proti shromáždění vážněji nezasáhla. Na místě zadržela dva občany, některé legitimovala. Ti pak museli po předvolání na oddělení VB podat vysvětlení, proč byli v uvedenou dobu na náměstí Míru, v některých případech byli i pokutování za přestupek proti veřejnému pořádku a socialistickému soužití.

Více fotek ze vzpomínkové akce najdete v naší fotogalerii.