Na Letní olympiádu dětí a mládeže se vydá téměř 300 členů Plzeňského kraje

Po posledních úspěších na Letní olympiádě dětí a mládeže v Brně, kde Plzeňský kraj skončil v počtu medailí na 4. místě, se také v letošním roce výprava Plzeňského kraje chystá obhájit dosavadní úspěchy. Hostitelem letošních LODM je Liberecký kraj, kam zamíří výprava s celkem 298 členy zastupujícími Plzeňský kraj.

V neděli 23. června startují tradičním zahájením IX. hry letní olympiády dětí a  mládeže ČR pro sportovce ve věku 11 – 18 let, celkem se letošních klání zúčastní 3500 sportovců a trenérů z celé České republiky. Sportovní soutěže budou probíhat převážně na sportovištích v Liberci, částečně však také v Jablonci nad Nisou. Soutěžit se bude celkem v 19 soutěžních odvětvích, jak v kolektivních (florbal, fotbal, basketbal, volejbal, plážový volejbal) tak v individuálních sportech (atletika, cyklistika, tenis, judo, stolní tenis, plavání, sportovní gymnastika, skoky na trampolíně, triatlon, sportovní lezení, orientační běh, sportovní střelba a letní biatlon).

Tradičně úspěšnými sporty, ve kterých Plzeňský kraj získává přední umístění, jsou sportovní střelba, cyklistika, atletika a orientační běh. Naděje jsou vkládány i do tenisu a juda. V kolektivních sportech na poslední olympiádě uspěli také basketbalisté. Na posledních hrách v Jihomoravském kraji skončil Plzeňský kraj v celkovém hodnocení krajů na pátém místě, v počtu získaných medailí pak obsadil čtvrtou příčku.

Vlajkonošem Plzeňského kraje bude bývalý reprezentant v triatlonu, olympionik, bronzový medailista z OH 2000 v Sydney Jan Řehula. Po ukončení závodní kariéry působil dlouhá léta jako trenér korejské triatlonové reprezentace. V současné době je trenérem české reprezentace.