Na Lékařské fakultě začal Týden vědy a techniky. Nabízí více než 200 přednášek

Foto: Marie Osvaldová

V sobotu odstartoval letošní, v pořadí již 14., ročník Týdne vědy a techniky AV ČR. K němu se připojila také Lékařská fakulta UK v Plzni, jež nabízí celkem 220 přednášek, 40 výstav, 70 dnů otevřených dveří a 14 interaktivních expozic, projekce vědeckých filmů, soutěže a kvízy, workshopy, exkurze nebo vědecké kavárny na mnoha místech po celé České republice.

Program lékařské fakulty však začíná již dnes a zahrnuje kromě popularizačních přednášek také workshop v zážitkové kuchyni na téma „Dietoterapie a zdravá výživa“ nebo prohlídku laboratoří Ústavu patologické fyziologie, který se nachází ve druhé ze zmíněných nových budov fakulty.

Přednášky odborníků z medicínských oborů nabídnou nejrůznější témata, některá spojená se zdravým životním stylem („pro a proti“ zimního plavání, obezita, vysoký krevní tlak) nebo s praktickými záležitostmi (Co je obsahem preventivních prohlídek? Jaká vyšetření musím mít pro získání řidičského průkazu? Co je nemoc z povolání?). Bude se však mluvit také o vývoji člověka, historii genetiky, kmenových buňkách a léčbě neplodnosti. Na veřejné přednášce budou návštěvníci mít příležitost setkat se osobně se členem norského „nobelovského“ týmu manželů Moserových, Dr. Karlem Ježkem, který se věnuje výzkumu mozku a vede v Biomedicínském centru Laboratoř experimentální neurofyziologie.

Dojde i na záchranářskou průpravu: studenti středních škol se utkají v soutěži v první pomoci, při níž si budou muset v časovém limitu poradit s realisticky namaskovanými zraněními.

Veřejnost si bude moci také poprvé prohlédnout nově otevřené Biomedicínské centrum. Den otevřených dveří je v sobotu 8. listopadu.