Na koupání v přehradě České údolí zapomeňte, bolevecké rybníky mají vodu v pořádku

Ilustrační foto: TV ZAK

Nejhorší kvalitu vody ke koupání má aktuálně v Plzeňském kraji přehrada České údolí u Plzně. Lidé by se tam podle odborníků vůbec neměli koupat. Špatná voda je také na přehradě Hracholusky na Butově. Dobré podmínky ke koupání jsou naopak u hráze přehrady na Radosti. Také v bolevecké rybniční soustavě se zatím mohou lidé koupat bez obav o své zdraví.

Vodu v nádrži České údolí zamořily sinice, průhlednost se tam pohybuje kolem pouhých 30 centimetrů. Koupání v takové vodě hygienici lidem nedoporučují. Na přehradě Hracholusky u Butova je průhlednost kolem půl metru a ani tam se z důvodu velkého množství vodního květu nedoporučuje koupání. Od poloviny přehrady směrem na Radost až k hrázi se ale situace postupně zlepšuje. U hráze pak průhlednost vody přesahuje tři metry.

Průhlednost vody kolem tří metrů má i Bolevák. Voda je tedy ideální ke koukání, ale ubývá doslova před očima. Pod stavem 1,5 metru je i hladina Seneckého rybníka, kde jsou také ideální podmínky pro koupání, i když je tam voda trochu zelená. Dvoumetrovou průhlednost má Šídlovský rybník, kde se plavci také nemusí obávat zdravotních problémů. O něco hůře je na tom Kamenný rybník s metrovou průhledností vody, kde však stále trvají dobré podmínky pro koupání. Koupat se lze přes zákal způsobený vysazenými rybami i v Třemošenském rybníku, kde je průhlednost 75 cm. Velmi kvalitní je voda v Košuteckém jezírku.