Na kotlíkové dotace má letos Plzeňský kraj připraveno 230 milionů

Kotlíková dotace umožní lidem získat ekologičtější vytápění.

Už třetí vlnu žádostí o kotlíkové dotace, která umožní výměnu neekologického vytápění za nové kotle zahájí 1. října Plzeňský kraj. Žádosti se budou stejně jako v přechozích letech podávat elektronicky přes webovou aplikaci e-dotace. Tentokrát kraj rozdělí mezi žadatele 230 milionů korun. V předchozích letech už hejtmanství na kotlíkovou dotaci poskytlo dohromady 469 milionů. Starý zdroj vytápění si vyměnilo za ekologickou variantu již více než 4200 domácností.

„Příjem žádostí bude otevřen do 30. září 2020 nebo do vyčerpání alokace. Veškeré informace pro žadatele jsou dostupné na webu kraje www.plzensky-kraj.cz, kde je na hlavní stránce odkaz přímo na kotlíkové dotace. Nově je zde umístěn také videonávod s postupem, jak provést registraci uživatelského účtu a jak správně podat žádost,“ řekla radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová (ODS).

Cílem ministerstva životního prostředí, které do všech krajů napumpuje v rámci kotlíkové dotace celkem devět miliard korun, je vyměnit v ČR do konce roku 2020 až 100 tisíc nevyhovujících kotlů, tedy asi čtvrtinu stávajícího počtu. Ovzduší by se mělo zlepšit zejména v obcích v kotlinách. Emise polétavého prachu v Plzeňském kraji mají dokonce 75procentní podíl na vzniku karcinogenního benzopyrenu. V Plzni je to méně, protože tam kvalitu ovzduší více poškozuje doprava.

Dotaci lze využít na pořízení plynových kondenzačních kotlů, kotlů na biomasu a zejména pak na nejčastěji používaná tepelná čerpadla. Ta tvořila v první vlně 35 procent výměn a ve druhé už 52 procent, což představovalo největší podíl ze všech krajů. Na tepelná čerpadla mohou lidé dostat až 120 tisíc korun. Maximální výše dotace u všech druhů vytápění nesmí překročit 80 procent nákladů. Nejmenší podporu do 95 tisíc korun dostanou plynové kotle.