Na Karlovarsku lze nově cestovat i s Plzeňskou kartou

Ilustrační foto: ČD

Nově i InKartu Českých drah, Karlovarskou kartu a Plzeňskou kartu mohou teď využívat při cestování lidé v Karlovarském kraji ve všech druzích veřejné osobní dopravy v rámci Integrované dopravy Karlovarského kraje IDOK. Na kartu si předem nahrají zónové časové jízdenky podle toho, ve které části regionu budou cestovat. S kartami je kompatibilní většina odbavovacích systémů jak na železnici, tak v autobusové dopravě v regionu včetně MHD.

Vybudování systému, který dokáže načíst karty IDOK ve vlacích i autobusech připravoval Karlovarský kraj dlouhodobě. „Původně měl systém stát až 85 milionů korun, roční provoz zhruba 10 milionů a jeho fungování by bylo velmi složité. Proto jsme za pomoci Koordinátora integrovaného dopravního systému projednali ve spolupráci s Českými drahami, Autobusy Karlovy Vary a všemi dalšími dopravci možnost zajistit takové hardwarové a softwarové řešení, aby řidiči bez problému mohli načíst údaje z karty IDOK, Karlovarské karty, Plzeňské karty a In Karty Českých drah a roční provoz přitom zůstal udržitelný,“ vysvětlil Marin Hurajčík (ANO), náměstek hejtmanky Karlovarského kraje.

Díky kvalitní součinnosti všech aktérů se hejtmanství podařilo náklady snížit na 2, 2 milionu korun, roční náklad na provoz se pak bude pohybovat okolo 200 tisíc korun. „V rámci IDOK bude možné nově využít nejen In Kartu, ale i další karty se stejnou multiaplikační strukturou – Karlovarskou nebo Plzeňskou kartu. Spolupráce těchto tří dopravních karet je založená na podobných principech, které již několik let fungují mezi In Kartou a Plzeňskou kartou v MHD v Plzni a v Integrované dopravě. Zapojení InKarty do IDOK umožní její využití v integrovaném dopravním systému nejen obyvatelům Karlovarského kraje, ale i všem držitelů In Karty po celé republice, kteří přijedou do kraje,“ sdělila Zuzana Čechová, ředitelka odboru pro cenotvorbu a produktovou komunikaci ČD.

Jízdenky IDOK je možné na uvedené čipové karty taktéž nahrát u všech pokladen Českých drah, u průvodčích ve vlacích Českých drah a v přepravní kanceláři Dopravního podniku v Karlových Varech v Zeyerově ulici. Na tyto karty si cestující nahrají příslušnou jízdenku podle toho, jestli zvolí 7 denní nebo 30 denní tarif ve vybrané zóně, tedy ve zvolené oblasti regionu. Cena jízdního dokladu v rámci jedné zóny je stejná bez ohledu na délku jízdy nebo počet jízd nebo přestupů v rámci časové platnosti jízdenky.