Na Karla Gotta vzpomínali v den pohřbu i v jeho nejmilejší vesničce

Lidé vzpomínali na Karla Gotta u jeho lípy v Újezdu u Svatého Kříže. Foto: Richard Beneš

Nejen sousedé, ale i lidé z širokého okolí se v sobotu v den pohřbu Karla Gotta přijeli se slavným zpěvákem rozloučit do Újezda u Svatého Kříže na Rokycansku. Do této malebné vesničky jezdil zpěvák od dětství za prarodiči, později za dalšími příbuznými a přáteli. Místní si ho pamatují jako kluka s kytarou. Na obec nikdy nezanevřel ani v dospělosti, naposledy zde byl před šesti týdny. Kolem 200 lidí se v sobotu sešlo na návsi u kostelíka, kde vznikla pieta u Gottovy lípy. Na vzpomínkové akci pak zaznělo devět písní z repertoáru Karla Gotta. Lidé je vyslechli mlčky, nechyběly slzy.

Foto: Richard Beneš

„On tady obcí procházel, nedělal ze sebe žádnou hvězdu, bavil se spoluobčany, poseděl s námi v hospůdce. Všichni ho tady měli rádi. Karel Gott věnoval obci jeden ze svých obrazů, který namaloval, dále věnoval 250 tisíc korun na dětské hřiště. To také se svými dcerkami a manželkou navštěvoval,“ vzpomínala na Karla Gotta starostka obce Alena Manková (BEZPP). Ta také vybrala písně, které zazněly při pietní akci. Snažila se najít ty, které měly přímou souvislost s obcí. Nechyběly tak například písně Když já jsem byl malý kluk nebo Léta prázdnin.

Starostka obce s pamětní knihou do které lidé vlepují své fotografie s Karlem Gottem. Foto: Richard Beneš

Několik dní před vzpomínkovou akcí starostka vyzvala veřejnost, aby lidé přinesli fotografie, na kterých jsou zachyceni s Karlem Gottem, což mnozí také učinili. Fotografie pak vlepovali do speciální knihy a psali tam osobní vzkazy. „Knihu umístíme do našeho muzea, které plánujeme vybudovat. Mělo by mapovat historii naší obce. Bude tam mít zcela jistě čestné místo. Neplánujeme v obci zřídit žádnou pamětní desku,“ uvedla starostka. Obraz, který Karel Gott věnoval obci zůstane zatím přístupný všem v místním pohostinství. Přáním Karla Gotta bylo, aby se obraz mohl podívat každý, kdo do obce zavítá.

Německá fanynka Karla Gotta má i kreditní kartu s jeho fotografií. Foto: Richard Beneš

Do Újezda u Svatého Kříže se přijela rozloučit s Karlem Gottem i jeho velká fanynka Dagmar Hompes, se svým německým manželem. Dříve bydleli v SRN, ale před rokem se přistěhovali do nedalekých Rokycan. Česky mluvící žena s holandsko-německými rodiči vzpomínala na několik osobních setkání s Karlem Gottem a přinesla také několik společných fotografií. Pochlubila se dokonce i kreditní kartou s portrétem Karla Gotta. „Němci ho zbožňovali, zbožňují a budou i nadále zbožňovat. Byl to také neskutečný gentleman. Nejraději mám Včelku Máju a potom písničku Babička. To je v Německu symbol a zapomenout nemohu na duet Být stále mlád, který nazpíval Karel Gott v Německu se zpěvákem Bushido,“ řekla Dagmar Hompes.

Lidé vlepují do knihy své fotografie. Foto: Richard Beneš

Lípu uprostřed obce opatřenou cedulkou s Mistrovým portrétem a podpisem vysadili místní Gottovi v Újezdu před několika lety, když poprvé onemocněl rakovinou. Chtěli mu tam vyjádřit sílu a podporu. Bezprostředně po zpěvákově smrti vzniklo u lípy malé pietní místo. Lidé si všímali i jisté symboliky. Zatímco ostatní lípy v obci mají stále zelené listy, ta Gottova už téměř celá opadala.