Na Domažlicku začaly oslavy konce války, Jiří Pospíšil prozradil tajemství z rodinné historie

Jiří Pospíšil při svém projevu

Oslavy konce druhé světové války odstartovaly v úterý v Hostouni na Domažlicku, kam dorazila řada významných osobností. Nechyběl mezi nimi ani europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Ten během návštěvy Hostouně poodhalil, proč pro něho slavnosti mají i osobní význam.

„Slavnosti svobody pro mě jsou svátkem svobody a demokracie. Na západ Čech se vždy velice rád vracím, protože zde pokaždé panuje jedinečná a velice přátelská atmosféra. Oslavy ale pro mě mají i osobní význam. Se spojeneckou armádou totiž do tehdejšího Československa přišel i můj dědeček, který se pak na Sušicku oženil s moji babičkou,“ prozradil Pospíšil.

Jiří Pospíšil se starostou Bělé nad Radbuzou Liborem Pickou

Europoslanec zdůraznil, že na rozdíl od našich předků dnes máme to štěstí, že žijeme v období míru, svobody a prosperity. „Velkou zásluhu na tom má naše členství v NATO a v Evropské unii, která původně vznikla jako mírový projekt, aby spolu národy neválčily a spolupracovaly,“ doplnil Pospíšil, který v evropských volbách vede kandidátku Spojenců pro Evropu – koalice STAN s TOP 09 a dalšími subjekty.

Na akci samozřejmě nechyběl ani hostouňský starosta Miroslav Rauch (ČSSD) nebo starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka (STAN). Kromě toho do regionu přijeli zástupci Senátu, Sněmovny, americké ambasády i příslušníci americké armády, nebo také profesor a významný český kardiochirurg Jan Pirk.

Unikátní operaci z druhé světové války v místě připomněli koně

Vzpomínková slavnost, jejíž součástí bylo položení věnců nebo seskok parašutistů, se v úterý uskutečnila nejen v Hostouni, ale také Růžově a v Bělé nad Radbuzou. V Hostouni se na sklonku druhé světové války odehrála pozoruhodná událost s názvem „Kovboj.“ Při ní američtí vojáci zachraňovali vzácné bílé koně lipicány z místního hřebčína, který byl tou dobou ještě pod kontrolou nacistických vojsk.