Na běžce útočí neznámý dravec. Napadl už čtyři sportovce

foto: DESOP

Nezvyklé případy napadení běžců se rozmnožily v Plzni. Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni se ozvali už čtyři sportovci, které měl napadnout neznámý dravec.

Běžec, který byl napaden. Foto: DESOP

K prvnímu napadení běžce došlo v neděli 12. května. Na Záchrannou stanici živočichů v Plzni zavolal mladý muž, že ho napadl dravý pták a zranil ho na hlavě. „Běžel jsem spíš pomaleji, jako vždy jsem poslouchal hudbu ze sluchátek, když v tom jsem z ničeho nic a nečekaně zezadu ucítil úder do hlavy. Nebyla to rána, jako když vás někdo praští kamenem, ale spíše takové to ostré škrábnutí, něco jako když škrtnete hlavou o větev třeba šípku nebo hlohu. Ukrutně jsem se lekl a přidal jsem. Jenže pták sedl na větev přede mnou, rychle se otočil a přišel další výpad. To jsem už pelášil jako o život a máchal kolem sebe rukama. Tady někde se pak ztratil v lese,“ popsal muž.

První podezření padlo na napadení sovou, nakonec ale půjde pravděpodobně o jiného dravce. „Po zveřejnění informace v mediích se totiž ozvali další tři běžci, dva muži a jedna žena, kteří měli na uvedené lokalitě úplně stejný zážitek. Všichni čtyři shodně pak tvrdí, že nešlo o sovu, ale dravého ptáka, který jim zaútočil zezadu na hlavu, poměrně dlouho je pronásledoval a pak si sedl na větev u cesty. Časová osa odpovídá posledním deseti dnům, lokalita přesná, přičemž jeden případ se stal v sobotu, druhý v neděli a další v pondělí. Čtvrtý byl zhruba 10 dní zpět,“ popsal Makoň s tím, že podle toho, co popisují další sportovci, se s největší pravděpodobností opravdu nebude jednat o divokého puštíka obecného chránícího mláďata, ale spíše o ochočeného a sokolnicky cvičeného dravého ptáka. „Chování dravce je totiž hodně atypické a žádný volně žijící (divoký) pták by tohle nikdy neudělal, nebo alespoň tak často neopakoval,“ upřesnil Makoň.

Do případu jsou aktuálně zapojeni i sokolníci, kteří se snaží dravce vypátrat a odchytit. „Oficiální únik sokolnického dravce také hlášený není, a tak pokud by měl ještě někdo podobnou zkušenost či dokonce fotografii onoho výtečníka, nechť se nám ozve,“ dodal Makoň.