Muzejní noc otevřela archiv, galerie i historické podzemí

foto: V. Čermák

Tisíce lidí měly v rámci Plzeňské muzejní noci možnost navštívit muzea, galerie a další objekty v Plzni. Součástí programu na jednotlivých místech byla i hudební vystoupení nebo přednášky.

K akci Plzeňská muzejní noc se připojil například Archiv města Plzně. Otevřel dveře veřejnosti na počest 150. výročí svého založení a zároveň jako příspěvek k Mezinárodnímu dni archivů. Návštěvníci si mohl prohlédnout vybrané prostory ve Veleslavínově ulici 19 včetně nainstalovaných archiválií od 17 do 22 hodin. K vidění byly archiválie týkající se především takzvaných devítkových roků, například návštěvy Jiřího z Poděbrad v Plzni 1459, první návštěvy T. G. Masaryka ve funkci prezidenta v Plzni 1919, vzniku Skupova Spejbla 1919, okupace 1939, sametové revoluce 1989 a dalších událostí. Dle odhadu pracovníků archivu přišlo více než 200 lidí.

Lidem se otevřela také hlavní budova Západočeského muzea v Kopeckého sadech, Národopisné muzeum Plzeňska na náměstí Republiky. Muzeum církevního umění Plzeňské diecéze ve Františkánské ulici a Muzeum loutek na náměstí Republiky, Západočeská galerie v Plzni, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky, Galerie Ladislava Sutnara, Pivovarské muzeum, Plzeňské historické podzemí, Český rozhlas Plzeň a Muzeum rodiny Škodů.