Muž zkolaboval při rekonstrukci domu. Boj o jeho život probíhal na střeše

Běžná rekonstrukce rodinného domku v Plzni na Doubravce se proměnila v drama. Několik pracovníků menší firmy provádělo pokládku nové střešní krytiny, když u jednoho z dělníků došlo k náhlé zástavě oběhu. Dva jeho kolegové ale za pomoci operátorky na telefonu provedli v extrémních podmínkách na střeše resuscitaci a muži tak zachránili život.

Na operačním středisku zdravotnické záchranné služby se telefon rozezněl 23. ledna přesně ve 14:50. Operátorka vyhodnotila závažnost situace a zahájila telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci a zároveň na místo vyslala dvě nejbližší výjezdové skupiny. Ta první dorazila na místo z blízké výjezdové základny na Doubravce již čtyři minuty po zavolání. Naštěstí na místě probíhala velmi kvalitní nepřímá masáž srdce, která zřejmě pacientovi nejen zachránila život, ale hlavně jej navrátila do běžného života. Postaral se o ni zatím neznámý cizinec, kolega pacienta. Druhý z mužů zkolabovaného kolegu držel, aby nepropadl střechou.

„Celá akce probíhala v naprosto extrémních podmínkách. Pacient ležel pouze na několika latích, střecha byla zcela odkrytá. Je zázrak, že díky svým kolegům postižený po kolapsu nepropadl několik metrů buď na chodník, nebo na půdu. Oba svědci odvedli naprosto neuvěřitelnou práci – postiženého zachytili, v neskutečně obtížných podmínkách jej dokázali resuscitovat a společně s hasiči nám nakonec ještě pomohli s transportem pacienta a všech pomůcek na zem do sanitky,“ vzpomíná zasahující lékařka Jana Boučková.

„Laická resuscitace je při zástavě oběhu pro pacienta životně důležitá, zejména pokud se jedná o fibrilační zástavu,“ vysvětluje ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička, který často slouží jako výjezdový lékař. „Pokud mozek pacienta zůstane více než pět minut bez kyslíku, dochází k nenávratnému poškození. Pacient, i v případě, že jeho srdce dokážeme probudit k životu, odchází z nemocnice s trvalým neurologickým postižením. Buď je částečně ochrnutý, nebo má poruchy řeči či vidění. Proto tak apelujeme na veřejnost, aby se nebála oživovat.“

V tomto případě díky pohotovosti zachránců vše dopadlo dobře a teprve devětačtyřicetiletý muž by měl být v pořádku. Na urgentní příjem jej krajští zdravotničtí záchranáři do několika defibrilacích dokonce předávali při vědomí. Oba muže, kteří se na záchraně podíleli, by chtěli záchranáři nominovat na ocenění za záchranu života.