Motoristy dohání k šílenství dlouhé kolony kvůli stavbě kruháče ve Zruči

Řidiči si stěžují na dlouhé kolony ve Zruči - Senci.

Cestu do práce i z ní lidem na severu Plzeňska komplikují v posledních dnech dlouhé kolony čekajících automobilů a nekonečné popojíždění. Ty vznikají kvůli výstavbě kruhového objezdu v obci Zruč – Senec. Šoférům se nelíbí intervaly semaforů, které řídí provoz. Zejména pak v době ranní a odpolední špičky. Řidiči, kteří stavbou denně několikrát projíždějí, se tak musí obrnit trpělivostí. Semafory je zastaví hned několikrát.

Největší problémy jsou na místě hlavně ráno okolo půl osmé ve směru na Plzeň, kdy se tvoří obrovské kolony. „Kolony jsou tady ráno když jedeme do práce a odpoledne, když se lidi zase vrací od Plzně. Ráno s tím musí člověk počítat, že bude viset v koloně a musíme vyjíždět dříve. Samozřejmě chápu, že je potřeba vybudovat ten kruhový objezd, který nahradí klasickou křižovatku. Štve mě, že na těch semaforech nejde nařídit interval podle aktuální situace. Zatímco v jednom směru je kolona, druhý je téměř prázdný,“ uvedl Karel Matějka, který tudy jezdí každý den do práce.

Motoristé by chtěli, aby semafory reagovaly na aktuální dopravní situaci

Na místě jsou tři semafory, z nich dva jsou na rušném hlavním tahu a jeden z vedlejší ulice. Největší komplikace jsou prý kvůli semaforu v boční ulici. Tento typ semaforu ale neumožňuje změnit intervaly. Když se nastaví delší interval na hlavní trase tak se prodlouží i interval na postranní ulici. Už se ale uvažuje, že se semafory pravděpodobně vymění.

„V současnosti se debatuje s hlavním zhotovitelem i o tom, že by se mohly osadit semafory se senzory a kamerami, které budu reagovat v reálném čase, to je ve hře,“ uvedl Janko Ostrolucký, mluvčí dodavatele signalizace. To by mohlo řidičům ulevit. Jde ale o výrazně dražší variantu.

Naprosto stejné situaci čelili loni motoristé od dubna až do konce léta současně v Losiné ve Chválenicích a v Měcholupech na hlavním tahu z Plzně na České Budějovice, kde probíhaly různé opravy a rekonstrukce. Řidiči, kteří nechtěli čekat v kolonách, pak hledali různé objízdné trasy v okolí. Cesta se jim obvykle hodně prodloužila a navíc vznikaly zácpy i na dalších místech.