Mosty padají kvůli chybám v systému a úsporám za každou cenu, míní Chalupný

Michal Chalupný je novým předsedou ČSSD v Plzni

Zákon o zadávání veřejných zakázek a systémové chyby českého stavebnictví kritizuje místostarosta čtvrtého plzeňského obvodu Michal Chalupný (ČSSD). Na Facebooku reaguje na zřícení lávky v Praze a na připomínky odborníků k problematice údržby a oprav mostů. „No ono to není jen o mostech a už vůbec to není, o „klepání kamenů“, ale hlavně o fetiši nejnižší ceny a nahánění komunálních politiků ohledně údajně „předražených staveb“, kdy se všichni zcela pochopitelně bojí,“ konstatuje Chalupný.

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí experti z České asociace konzultačních inženýrů. Podle ní je 108 mostů v havarijním stavu. „Údržba zkrátka není tak populární jako klepání na základní kameny,“ říká prezident asociace Martin Zuštík v rozhovoru pro server idnes.cz.

„O tom by šly napsat romány. Většina firem práci šidí, aby se „dostala na cenu“… Jen se děsím, kolik ještě bude muset být nehod, než začne parlament měnit pořádně a systémově, zákon o zadávání veřejných zakázek,“ zlobí se Chalupný. A zvídavým čtenářům pokládá hádanku: „Kdo řekl – Nejsem tak bohatý, abych kupoval laciné věci???“

Máslo na hlavě mají úředníci na všech stupních řízení měst a státu, že této oblasti nevěnují dostatečnou pozornost. Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti. „Na každém ročníku konference Mosty je zařazen problém údržby a stavebního stavu mostů jako prioritní téma. Z některých těchto konferencí (a nejen z nich) byly poslány petice s varováním o havarijním a nebezpečném stavu mostů do Poslanecké sněmovny, na ministerstvo dopravy, Předsednictvo vlády a další dotčené instituce. Výzvy ale zůstávají bez jakékoliv odezvy a bez rozhodné politické podpory se situace řešit nedá,“ konstatuje prezident České asociace konzultačních inženýrů Martin Zuštík.