Montovnám už odzvonilo, budoucnost je v průmyslu 4.0.

Takto vypadá průmysl 4.0. v praxi

Především o firmy, které by do západočeské metropole přinesly průmysl 4.0., teď usiluje město Plzeň o podniky, které nejsou jen pouhými montovnami, ale mají vyšší přidanou hodnotu a mohou se pochlubit špičkovou technologií. Moderní technologie a automatizace výroby. To jsou firmy, o které město stojí.

„Plzeň musí počítat s tím, že nával dělníků, kteří zde teď pracují, skončí tím, jak postupuje robotizace. Minimálně z tohoto důvodu budou lidé ubývat. A protože to bude poměrně citlivá otázka, je třeba, aby se tím Plzeň začala velice rychle zabývat,“ řekl Vlastimil Gola (ANO), radní města Plzně pro podporu podnikání a oblast Smart Cities.

Firmy, které by ve větší míře využívaly takzvaný průmysl 4.0, v Plzni zatím nejsou. Pro inspiraci ale nemusíme daleko. Prvky tohoto průmyslu má například nedaleko za hranicemi technologická společnost sídlící v německém Ambergu.

„V současnosti jsme schopni shromáždit za den 15 milionů údajů z více než dvou tisíc čidel na výrobních strojích. Když přijde od zákazníka požadavek na změnu produktu, což pro nás znamená změnu pracovního úkonu, jsme schopni ji zajistit do pouhých 20 minut. A například software ve stroji pro změnu výroby dokážeme vyměnit až 350 krát za den,“ přiblížil možnosti moderního průmyslu Günter Beitinger, viceprezident společnosti Siemens se sídlem v Ambergu.

Právě díky zmíněné společnosti mají v Ambergu bohaté zkušenosti s průmyslem 4.0. Ten jim pomáhá jednak zefektivňovat výrobu a jednak připravit lepší podmínky pro zaměstnance.Při kontrole kvality pracujeme dokonce s „rozšířenou realitou“, naši zaměstnanci pracují s doplňkovou informační vrstvou, která je přímo upozorňuje na klíčové parametry, nezbytné pro posouzení kvality,“ řekl Beitinger.

Pokud by tuto technologii nepoužili, kontroloři by museli prohlédnout například celý tištěný spoj a zdlouhavě hledat jedno konkrétní problematické místo. Výhody taková firma přináší i celému městu. „Náš vztah ke školám, místní univerzitě a školicím programům je skutečně blízký a domnívám se, že právě díky tomu je dnes Amberg po celém Německu skutečně vnímán jako jakýsi digitální hub,“ vysvětlil Günter Beitinger.

O to stojí také Plzeň. Už nyní zde jsou studenti, kteří v rámci start_upů vytvářejí právě prostředky pro technologii 4.0. „Tady v Plzni je vytvořena síť – LORA, která je schopna tato data snímat a pracovat s nimi. V tuto chvíli funguje pouze pro nekomerční účely čili pro město, vědu a výzkum a školy. Tato síť je použitelná pro tento vývoj,“ doplnil radní Vlastimil Gola.

Vhodnou plochou pro průmysl 4.0 by se přitom mohl stát některý z nevyužitých pozemků – takzvaných brownfieldů, jako je ten, který kdysi patřil do areálu plzeňské Škodovky na Karlově.