Monitoring odhalí rychlost i typ vozidla

Barokní most přes Radbuzu v Bělé nad Radbuzou - foto: www.sumavanet.cz

Do projektu Plzeňského kraje nazvaného Klidné příhraničí bylo před dvěma lety  vybráno 42 obcí z okresů Klatovy, Domažlice a Tachov. Zapojilo se i město Bělá nad Radbuzou na Domažlicku. Kraj ve spolupráci s Policií ČR vytipoval lokality, kde dochází k častějším nehodám nebo k opakovanému porušování pravidel bezpečnosti silničního provozu.

V Bělé byla nainstalována tři zařízení pro monitorování silničního provozu  – v Dlouhé ulici ve směru z Německa, v Nádražní ulici ve směru od Horšovského Týna a na náměstí proti městskému úřadu ve směru na Železnou. Zařízení mají kameru pro snímání obrazu a umí zaznamenávat a na displeji zobrazovat okamžitou rychlost, ale také registrační značku vozidla (v případě, že vozidlo jede vyšší než povolenou rychlostí).

Ze statistik vyplývá, že v případě zobrazení rychlosti na ukazateli dojde ke zpomalení rychle jedoucího vozidla ve 40 % případů. Pokud je na ukazateli zobrazena i registrační značka vozidla, dochází ke zpomalení již u 70 % vozidel. Fungují tak především na poli prevence. Zařízení umí dále rozpoznat směr jízdy vozidla a typ vozu (tj. jednostopé vozidlo, osobní automobil, malý nákladní automobil, velký nákladní automobil).

Na webovém portále doprava.plzensky-kraj.cz jsou k dispozici záznamy z dopravy v regionu, snímky z kamer (v upraveném rozlišení), denní, měsíční a roční statistiky atd. Najdete zde i aktuální informace z dopravy (uzavírky, omezení, nehody apod.) a také mobilní aplikaci, kterou si můžete stáhnout.