Moderní nanotechnologie ušetří krajským záchranářům peníze

Prezentace údržby nových vozů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje nanotechnologií, 16. července 2019 v Plzni.

Ušetřit za čištění interiérů i exteriérů svých aut se rozhodli krajští záchranáři. Na dva ze sanitních vozů aplikován nástřik polymerní látkou. Vozy, které ho na sobě budou mít, bude stačit zvenku omýt pouze vodou z hadice a všechny nečistoty by měly zmizet.

Hlavními přínosy nástřiku jsou viditelné zpevnění ošetřeného povrchu, nepřilnavost nečistot, UV ochrana, antibakteriální ochrana či velmi snadná údržba, čištění a úklid za použití minimálního množství čistících prostředků.

Zdravotničtí záchranáři pak ocení zejména snížení rizika přenosu nakažlivých chorob. „Aplikace máme testované ve Státním zdravotním ústavu ČR, který prokázal úbytek bakterií o 98 % po uplynutí 24 hodin, a to i u velmi nakažlivých nemocí,“ zdůraznil Filip Svoboda, prokurista společnosti NANOPLM+ s.r.o., která záchranářům sanitky ošetřila.

Pokud se krajským zdravotnickým záchranářům moderní nanotechnologický nástřik osvědčí, budou jej aplikovat na další sanitní vozy. „Během dvou posledních desetiletí pokrok ve zdravotnictví neuvěřitelně poskočil. Zdravotničtí záchranáři používají nejmodernější automobily, zdravotnickou techniku, IT technologie i mobilní aplikace. Nano technologiím patří budoucnost, takže vítáme, že je můžeme i v našem oboru vyzkoušet,“ uvedl ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička.