Moderní LED světla na autech mohou být nebezpečná. Svítí až moc

ilustrační foto: pixabay.com

Modernější technologie světlometů podle kontrolního orgánu zhoršuje bezpečnost na silnicích. Oslňují ostatní účastníky provozu.

Kontrolní orgán a pracovní skupina – United Nations Working Party –  zpracoval studii o vlivu nových světelných technologií aut na bezpečnost a dospěl k zajímavým výsledkům. Protijedoucí řidiči jsou podle dokumentu těmito vyspělými zdroji příliš oslňováni. Odpovědělo tak 65 procent respondentů v přiloženém dotazníku, patnáct procent prý jen těsně minulo překážku, případně právě ono vozidlo, kvůli oslnění. Plný zrak pak člověk získá až po pěti sekundách, a to urazí klidně i přes 100 metrů.

Nejmodernější LED světlomety vyzařují nejen více světla, ale snaží se být pro řidičovo oko i příjemnější díky barvám blížícím se dennímu světlu. Problémem však může být nejen větší výkon světlometů, ale i aktivní vykrývání Matrix, které sice většinou funguje skvěle, dokonalé přesto není, především pod horizonty.

LED světlo je také více přímé, na rozdíl od halogenového, které je více rozšířeno. Organizace chce změnit podmínky pro vozy v Evropské unii.

zdroj: autorevue.cz