Mladí plzeňští plavci získali další rekord ve štafetovém plavání na 100 km

účastníci štafetového plavání na 100 km

Vybraní plavci z plavecké školy Jiřího Řezáče vytvořili ve dnech 27. – 29. října 2018 český rekord v extrémně vytrvalostním plavání. Za posledních 10 let je to již osmdesátý první rekord, který získali. Všechny jejich rekordy jsou zapsány do České knihy rekordů. Akce se uskutečnila za podpory nadace 700 let města Plzně a městského obvodu Plzeň 3 v plaveckém bazénu sportovního klubu SK Radbuza Plzeň.

Rekord vytvořili ve štafetě plavané na vzdálenost 100 kilometrů plaveckým způsobem prsa. Rekord vytvořila skupina nejmladších českých plavců v kategorii mladších žáků. Věkový průměr všech účastníků štafety činil pouhých 11 let.

Této plavecké vytrvalostní akce se zúčastnili výhradně plavci, kteří nikdy nebyly členy žádného plaveckého oddílu a plavání se tak nevěnují závodně, ale pouze rekreačně na zcela amatérské úrovni. O to je jejich dosažený výkon obdivuhodnější. Vzdálenost 100 kilometrů závodníci pokořili za 41 hodin a 58 minut. Při mezičase dokázali zdolat za 24 hodin vzdálenost 55 kilometrů a 700 metrů. Nejmladším účastníkem štafety byla Marie Bělíková, které bylo v den konání akce 9 let, 1 měsíc a 22 dní. Nejrychlejším plavcem ve štafetě byl Michal Vorschnaider.

Na vytvoření českého rekordu se podíleli: Vorschnaider Michal, Bělíková Marie, Bělík Michal, Mullerová Thea, Janoušková Johanka, Šašková Lenka, Suchá Barbora, Živná Lucie, Rejzek Jiří, Sommr Ondřej, Contreras Jan, Černý Tomáš, Liška Jan, Procházková Nikola, Humlová Adéla, Stašková Jůlie, Kozáková Natálie, Huňáček Adam, Zikmundová Nela, Kartýsková Michala, Perk Jan, Potůčková Daniela, Hanzlíková Tereza a Skočilová Luciana.

Příští rok se plavecká škola opět zaměří především na plavání nejmladší skupiny českých plavců, která se pokusí získat další dva české rekordy ve štafetovém plavání na 100 km. Plánován je také pokus uspořádat největší a doposud nejdelší plaveckou štafetu, která kdy byla na území ČR uspořádána. Tato štafeta se poplave téměř celý týden. Plavci již nyní začínají shánět bazén, kde by se tato velká akce mohla uskutečnit.