Mistr světa z Plzeňska uběhl v extrémním závodu na 24 hodin 150 km a zdolal 390 překážek

David Kellner zdolává jednu z překážek při jeho vítězném závodu v Austrálii.

Hodně drsnému sportu se věnuje David Kellner z Plzeňska. V australském Sydney se stal čerstvým mistrem světa 24 hodinovém extrémním překážkovém závodě. Teď Davida Kellnera přijal hejtman Josef Bernard (ČSSD), aby mu poděkoval za reprezentaci Plzeňského kraje na mezinárodní úrovni. Jeho účast na mistrovství podpořil finančně Plzeňský kraj z dotačního titulu pro sportovce reprezentující kraj na evropském a světovém mistrovství.

Mistra světa Davida Kellnera přijal hejtman Josef Bernard s společně s předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Jaroslavem Šobrem. Foto: KÚPK

Zhruba dva roky se David Kellner (43) věnuje extrémnímu překážkovému běhu. Začínal jako vrcholový atlet a triatlonista, ale díky náhodě se dostal k extrémnímu běhu. V současné době se řadí ke světové špičce v tomto méně známém a velmi náročném sportu, který nabírá na oblíbenosti, závodů se účastní podle Kellnera mnohdy i tisícovka běžců. Čerstvým úspěchem Kellnera je získání titulu mistra světa na OCR Word Championships Enduro 24 Hr Sydney. Jedná se o 24 hodinový extrémní překážkový běh náročným terénem Austrálie. Úspěšný běžec a voják z povolání zdolal během závodu 390 překážek a uběhl zhruba 150 km.

Při závodu se běží například i s kládou na rameni

„Závod v Sydney byl extrémně náročný, běžíte totiž čtrnáct hodin v úplné tmě, náročným terénem. Ale chtěl jsem sám sobě dokázat, že na to mám. Vzhledem k finanční náročnosti sportu bych se ale třeba právě do Sydney bez podpory Plzeňského kraje nedostal,“ uvedl David Kellner, který kvůli finanční náročnosti sportu má dvě zaměstnání. Denně dojíždí do Doupova, kde pracuje pro Armádu ČR, a v podvečer pak trénuje.

„Měsíčně musím naběhat zhruba 600 kilometrů. Časově je to velmi náročné. Člověk ale musí mít natrénováno a umět ovládat bolest, která samozřejmě po mnoha hodinách přichází,“ vysvětluje Kellner. Do budoucna by se rád věnoval trenérské činnosti a dětem a mladým lidem přiblížil extrémní běh. Pro příští rok si ale stanovil jasný cíl. „Chci vyhrát ve své kategorii nad 40 let a být nejlepším na světě. V závodě se chci dostat na zhruba 207 kilometrů za závod,“ prozradil.

Takto vypadal závod ve Francii

První červencový víkend se David Kellner účastnil ve Francii v Morzine závodu na 52 km a 60 překážek, který je označován za nejtěžší závod v Evropě. I ten se mu podařilo ve své kategorii vyhrát, čímž se nominoval na podzimní MS Spartan ultra 24 hodin ve Švédsku.

„Jsem velmi hrdý na to, že tak náročný sport jakým tento extrémní běh je, můžeme jako kraj podpořit. Právě kvůli těmto méně známým sportům Plzeňský kraj vypsal dotační titul na podporu sportovců reprezentujících kraj na světových a evropských šampionátech. V třetím kole jsme podpořili čtrnáct sportovců částkou pět set deset tisíc korun,“ uvedl hejtman, který společně s předsedou výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Jaroslavem Šobrem předali úspěšnému běžci pamětní list a dárkový koš s regionálními potravinami a poděkovali mu za skvělou reprezentaci kraje.