Místo roty má být domov seniorů. Ruský investor přestaví objekt v Železné Rudě

foto: sumava.cz

Ruský investor přestaví rozsáhlý objekt bývalých kasáren pohraniční stráže Debrník v Železné Rudě na soukromý domov pro seniory. Čeká na vydání stavebního povolení. Správní odbor města je s ním v kontaktu,.Informoval o tom starosta rekreačního města s 1630 obyvateli Filip Smola (ČSSD).

„Požádal o stavební povolení a ještě o kácení nějakých stromů,“ uvedl. Do revitalizace téměř tříhektarového areálu, vzdáleného dva kilometry od centra, vloží investor stovky milionů korun. Má tam být asi 100 pokojů i práce pro desítky lidí z rekreační oblasti.

„Na jaře chce začít areál rekonstruovat, je to obrovská investice,“ uvedl Smola. Projekt zahrnuje také kompletní přebudování cesty z městské části Alžbětín, která je na pozemku města i Lesů ČR. Silnici, kanalizaci, čističku, osvětlení i alej zaplatí investor.

Deset let opuštěný areál koupil před čtyřmi roky ruský podnikatel přímo od ministerstva vnitra, které podle Smoly nedalo městu vědět. Železná Ruda by sice rotu koupit nemohla, protože musí řešit stavbu průtahu, hasičskou zbrojnici a nové náměstí, ale o kupci se takto město dozvědělo až na zastupitelstvu, kam přišel se studií.

Domov bude komerční pro movitější klientelu. Nejbližší domov pro seniory je teď 34 kilometrů v Sušici, kam je v zimě špatná doprava, Sušice navíc dává přednost vlastním obyvatelům.

Rota Debrník je největším brownfieldem ve městě, kde je možné stavět. Vede tudy frekventovaný hraniční přechod Debrník pro pěší a cyklisty přes Ferdinandovo údolí, národní parky Šumava a Bavorský les do Zwieselu nebo Bodenmaisu. Areál chtěl v roce 2010 koupit Plzeňský kraj, který si ale kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci vybral jiný objekt. Jsou tam ubytovna, střelnice, dílny, čerpací stanice, autopark a stáje pro koně. Město původně žádalo ministerstvo o bezúplatný převod a chtělo tam mít vstupní prostor pro návštěvníky šumavského národního parku.

čtk