Místo pomoci umírajícímu kamarádovi odjel opilý řidič od nehody se psem k veterináři

Obžalovaný Alexandr Č. před soudem v Plzni. Foto: Richard Beneš

Drsnou tragédii z června loňského roku začal v pondělí rozplétat plzeňský krajský soud. Na lavici obžalovaných usedl Alexandr Č. (36), podle obžaloby pod vlivem alkoholu a zřejmě i kokainu havaroval s automobilem, kterým vezl své dva kamarády. Jeden z nich při nehodě utrpěl závažné poranění hlavy a mozku. Zemřel krátce po převozu do nemocnice. Řidič Alexandr Č. vyvázl z nehody s oděrkami. Místo aby poskytl zraněným pomoc, nechal se okamžitě odvézt z místa nehody k veterináři do Plzně se svým zraněným psem. V ulicích Plzně ho pak zadrželi policisté i se 40 gramy kokainu v kapse.

Státní zástupce Jakub Kubias obžaloval Alexandra Č. z usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a z nedovolené výroby, držení a jiného nakládání s omamnými látkami. Podle obžaloby měl koupit Alexandr Č. v Praze 160 gramů kokainu, který většinou prodal a částečně i rozdal svým známým. Při domovní prohlídce u něho policie našla ještě další omamnou látku, kterou obžalovaný označil za pryskyřici ze skořicovníku, zakoupenou prostřednictvím dark webu. Hrozí mu až dvanáctiletý trest vězení. Vedle toho zmocněnec rodiny zemřelého po něm požaduje náhradu nemajetkové újmy ve výši šesti milionů korun.

Takto vypadal po tragické nehodě automobil, kterým cestovali tři muži a jeden pes. Foto: Policie ČR

Nehoda se stala poblíž Hošťky na Tachovsku, kde řidič vozu značky VW Passat nezvládl průjezd zatáčkou, dostal smyk, vjel do příkopu a pak narazil do dvou stromů. Řidič vyvázl bez zranění, muž (41) na sedadle spolujezdce utrpěl otřes mozku, další spolujezdec (29) byl velmi vážně zraněn a druhý den zemřel v nemocnici. Před nehodou trojice nejprve popíjela v několika tachovských podnicích a došlo i na několik „lajn“ kokainu. Poslední lajnu si dávala společnost po cestě v autě těsně před nehodou, kdy se muži jeli bavit do podniků v Rozvadově.

Odmítám tvrzení, že bych zraněným neposkytl pomoc. Když jsem v šoku vylezl ven z auta, tak jsem už viděl, že lidi z jiných automobilů zraněným poskytují pomoc a volají záchranku. Mohli jim poskytnout pomoc lépe než já. Byl jsme v šíleném stavu. Pak jsem si všiml svého psa, který s námi jel v autě. Pes vylezl z lesa, brečel a šel po třech nohách. Jeden cizinec mě pak se psem odvezl k veterináři do Plzně. Potom mě v Plzni zadržela policie,“ vypověděl obžalovaný.

Obžalovaný se svojí advokátkou. Foto: Richard Beneš

Ve své výpovědi připustil obžalovaný, že má zkušenosti s drogami, ale odmítl, že by s kokainem nějak obchodoval. „Občas jsme se s kamarády složili na 30 až 40 gramů kokainu. Já jsem pak pro něj jel do Prahy k jednomu dealerovi, kterého znám jen pod přezdívkou. Kupovali jsme toho víc z toho důvodu, že to bylo potom levnější. Proč kupovat pár gramů za 3000 korun, když můžete koupit větší množství za 1500? Potom jsme se s kamarády rozdělili. Deset gramů na každého není tak velké množství,“ hájil se Alexandr Č. Větší množství neznámé krystalické látky, kterou označil za pryskyřici ze skořicovníku, si prý u něho schoval kamarád. Nevím o tom, že by se jednalo o nelegální látku,“ dodal obžalovaný.

Hlavní líčení teď pokračuje výslechy dalších svědků.