Míra nezaměstnanosti v Plzeňském kraji byla i v srpnu rekordně nízká

Úřad práce - ilustrační foto

Podíl nezaměstnaných osob v Plzeňském kraji činil na konci srpna rovná 2,1 procenta, zvýšil se tak oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu procenta. Snížil se ale počet volných pracovních míst o 0,8 procenta na 32 446. V porovnání s ostatními kraji tentokrát plzeňský region klesl na třetí příčku v žebříčku krajů s nejnižší nezaměstnaností, předstihl ho Pardubický a Jihočeský kraj, kde byl podíl nezaměstnaných rovná dvě procenta. Ke 31. srpnu 2018 bylo v Plzeňském kraji v evidenci pracovních úřadů celkem 8692 uchazečů o zaměstnání, což je o 198 více, než na konci července. Z tohoto počtu může okamžitě do zaměstnání nastoupit 7743 dosažitelných uchazečů o práci. O aktuálních číslech informoval Tomáš Moravec z plzeňského úřadu práce v tradiční statistice.

„V srpnu 2018 jsme evidovali v Plzeňském kraji nově 1842 uchazečů o zaměstnání, což je o 83 méně osob, než minulý měsíc. Z evidence úřadů práce odešlo nebo jsme vyřadili 1655 uchazečů, tedy o 225 více než v červenci. Do nového zaměstnání v srpnu nastoupilo 993 osob, to je o 193 více, než v předchozím měsíci. Bez umístění jsme vyřadili 662 uchazečů o práci,“ uvedl Tomáš Moravec.

K poslednímu srpnu bylo v evidenci kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR v Plzeňském kraji celkem 4910 žen, což představuje přesně 56,5 procenta všech nezaměstnaných. Zároveň bylo v evidenci 1894 osob se zdravotním postižením, tedy téměř 21,8 procent ze všech nezaměstnaných. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v srpnu celkem 3546 uchazečů o zaměstnání, tedy 40,8 procenta všech osob vedených v evidenci.

„Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly v srpnu okresy Plzeň jih (1,6 procenta), Klatovy (1,8), Domažlice (1,9) a Plzeň město (2,0). Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti ve výši 2,6 procenta má tradičně okres Tachov, kde se údaje oproti minulému měsíci snížily o 0,1 procenta,“ řekl Moravec. Okres Tachov tak má i nadále nižší hodnoty než je celorepublikový průměr, který je 3,1 procenta. Na Rokycansku je míra nezaměstnanosti 2,4 procenta. Na severním Plzeňsku se údaje oproti minulému měsíci zvýšily o jednu desetinu procenta a v regionu je míra nezaměstnanosti je 2,3 procenta.

Jak už jsme uvedli, Plzeňský kraj se umístil na třetím místě za Pardubickým a Jihočeským krajem v celorepublikovému žebříčku regionů s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Naopak nejvyšší nezaměstnanost ve výši 4,7 procenta vykázal opět Moravskoslezský kraj. Průměrná míra nezaměstnanosti v rámci ČR je 3,1 procenta.

K poslednímu srpnu nabízely pracoviště úřadu práce v Plzeňském kraji 32 446 volných pracovních míst, což je o 251 méně, než v minulém měsíci. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo v průměru 0,3 uchazeče. Kontaktní pracoviště rovněž evidovala 866 volných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, volných míst pro absolventy a mladistvé bylo v evidenci 9827 a na jedno místo tak připadalo 0,04 uchazeče.