Ministr vnitra hledá recept, jak čelit problémům s agenturními pracovníky

Ministr vnitra Jan Hamáček při návštěvě ve Stříbře. Foto: Richard Beneš

Hledat recept na problémy spojené s agenturními pracovníky zaměstnanými v průmyslových zónách na Tachovsku přijel ve středu do Stříbra ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současně s tím řešil s vedením města a krajské policie posílení policie v regionu. Situaci v problémových lokalitách by měla zlepšit přítomnost policistů z Polska, Slovenska, Rumunska a Bulharska.

„Je to projekt vycházející z naší loňské zkušenosti se společnými česko-slovensko-polskými hlídkami, které působily v Mladé Boleslavi, kde se velmi osvědčily. Jednalo se o pilotní projekt, který chceme dále rozvíjet,“ informoval ministr vnitra Jan Hamáček. Ten podle svých slov vyzval policejního prezidenta, aby se obrátil na své kolegy a pokusil se dostat do ČR na delší pobyt policisty ze zemí, jejichž občané v dané lokalitě nejčastěji pobývají. Měli by být k dispozici nejen české cizinecké policii při kontrolách a další činnosti. Pomáhat by měli i svým občanům, kteří se mnohdy také stávají obětí trestných činů.

Ministr vnitra chce, aby se společné mezinárodní policejní hlídky staly celostátním projektem policejního prezidia. Chtěl by, aby se to podařilo domluvit co nejrychleji, není kvůli tomu potřeba upravovat zákony. „Pokud by se nám sem podařilo dostat skupinu policistů z těchto zemí, tak by byli přidělováni cizinecké policii a v případě potřeby i jiným složkám policie v těch lokalitách, které jsou zatížené průmyslovými zónami, kde je vysoká přítomnost zahraničních dělníků,“ uvedl Hamáček s tím, že cizinecká policie ví nejlépe, jaké jsou v konkrétních místech nejsilnější skupiny cizinců. Jednalo by se zhruba o 30 policistů.

„Pobyty zahraničních policistů by byly v řádu měsíců. Jsme připraveni uhradit náklady, které s tím souvisejí. Je to něco podobného, jako když slouží v létě naši policisté v Chorvatsku,“ řekl ministr. Zahraniční policisté podle něj nebudou primárně vykonávat policejní službu, ale budou k dispozici české cizinecké policii a měli by být v uniformách policie dané země. Budou hovořit jazykem cizinců, znát jejich komunitu a umět s nimi jednat. Peníze na ně nejsou podle ministra částkou, která by policii zruinovala, ale je tam vysoký potenciální přínos.

Se stejnými problémy v souvislosti s agenturními zaměstnanci se vedle řady lokalit z Plzeňského kraje potýkají dále v Mladé Boleslavi, Kvasinách nebo v Pardubicích. Na Plzeňsku a Tachovsku je nejvíce Slováků, Rumunů a Bulharů.

Obavy ze zahraničních agenturních pracovníků má starosta Stříbra Václav Votava (ČSSD). Ten zejména obává situace, kdy se ekonomice přestane dařit, firmy omezí výrobu, propustí stovky až tisíce svých zaměstnanců, kteří se pak náhle ocitnou doslova na ulici bez prostředků. Je pravděpodobné, že se pak budou věnovat trestné činnosti. Pracovní agentury už jejich osud nebude zajímat a postarat se o ně bude muset město a stát.

„ Podle našeho odhadu je ve Stříbře, které má 7800 obyvatel asi 2000 agenturních zaměstnanců. Přesné číslo neznáme, nevíme vůbec odkud jsou. Velmi často bydlí v pronajatých bytech, kde nemáme možnost nijak je zkontrolovat, protože jde o soukromé objekty,“ řekl Votava. Podle něj by bylo dobré vrátit se k tomu, aby měly obce a města možnost zakázat pobyt problémovým osobám a vykázat je z dané lokality. „Ten pokus tady proběhl relativně nedávno a ve Sněmovně neuspěl. Beru to jako téma na jednání Svazu měst a obcí a pokusím se tuto debatu otevřít. toto téma znovu otevře,“ dodal ministr vnitra.