Miliony z ROPu pomohly vybudovat i Techmánii

Jeden z exponátů plzeňské Techmánie

Necelých deset milionů korun z EU prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad získala na vybudování Techmania Science Center stejnojmenná obecně prospěšná společnost. Projekt byl předložen v rámci 3. výzvy ROP NUTS II Jihozápad a uspěl se žádostí o dotaci ve výši 9,3 milionu korun. Celkové náklady přitom dosáhly částky 10,7 milionu korun.

Science center systematicky nabízí stálé i putovní expozice, jejichž doménou je interaktivnost. Projekt „Techmania science center – restaurování regionálních průmyslových exponátů“ zvýšil kvalitu stálé muzejní expozice restaurováním několika kulturních památek. Mezi tyto významné movité kulturní památky patřila například lokomotiva, trolejbus nebo parní stroj. Aby byla expozice pro návštěvníky co nejatraktivnější, byly vystavované objekty doplněny interaktivním informačním panelem a doprovodným informačním systémem – mapou k lokalizování exponátů

„Projekt, který je v České republice ojedinělý a napomáhá veřejnosti rozvíjet osobní vztah k vědě a technice, přispěl ke zvýšení atraktivity plzeňského regionu. Do Plzně jezdí rodiny s dětmi z celé České republiky, aby navštívily Techmanii a hravou formou se dozvěděly více informací o různých vědeckých objevech. Návštěvnost se zvýšila celoročně, což je velmi významné,“ sdělil Ivo Grüner, předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje.