Michal Vozobule: Plzeňské mosty pečlivě sledujeme a jsou v solidním stavu

Roosveltův most. Foto: Plzen.eu

Čtyři měsíce bude od května až do září uzavřen pro automobily Roosveltův most v centru Plzně. Město přistoupilo na větší opravu tohoto mostu, která přijde na 30 milionů korun. V sedmistupňovém ohodnocení stavu mostů se ten Roosveltův právě nachází na stupni 5. Náměstek primátora Plzně pro oblast dopravy Michal Vozobule (TOP 09) ovšem uklidňuje veřejnost, že se nemusí obávat nějakého nebezpečí. Mostu rozhodně nehrozí zřícení. Opravou projde vozovka a chodníky.

Po loňském pádu mostu v italském Janově se všichni všude začali zajímat o stavy mostů. Nejinak tomu bylo i v Plzni. „Když jsem přišel do funkce náměstka pro dopravu, tak jsem si nechal hned zpracovat materiál, jakým způsobem sledujeme mosty, jak je hodnotíme a zjistil jsem, že Plzeň je na tom velice dobře. Je sedmistupňové ohodnocení mostů, kdy 7. je nejhorší stav k uzavření. Už od stupně 4. začíná příprava oprav,“ uvedl náměstek primátora Michal Vozobule. Systém sledování a následných rekonstrukcí je podle jeho slov v Plzni dobře nastaven a nehrozí žádné nebezpečí.

Pouze v jenom případě se na základě sledování aktuálně stalo, že město nechalo uzavřít lávku na Zábělé a připravuje se její oprava. „Jak už jsem řekl, mosty ve městě pečlivě sledujeme, jsou v solidním stavu a vždy včas začne příprava jejich rekonstrukce. A to je případ i Roosveltova mostu, kde máme teď stupeň 5., ale s přípravou oprav se začalo už na stupni 4. Město na letošek vyčlenilo finanční prostředky na opravu toho mostu,“ informoval náměstek pro dopravu.

Most, dříve nazývaný Saský, je z konce 19. století. V 80. letech 20. století byl zcela přestavěn. „Nebude to úplně generální oprava, jakou prošel třeba nedaleký Pattonův most, ale musíme se do něj pořádně podívat, protože se ukazuje, že tím, jak je už historičtější, tak se některé věci musí generálně inovovat,“ uvedl Vozobule.

Roosveltův most v Plzni

Naštěstí do mostu nezatéká, kromě výměn mostních závěrů stavebníci obnoví horní vrstvu vozovky a chodníky, stabilizují také schodiště na nábřeží. Město uvažuje o tom, že po opravě sníží tonáž vozů, které budou na most smět, s výjimkou veřejné dopravy. Měla by se tak prodloužit jeho životnost. Toto opatření pomůže zlepšit plynulosti dopravy. Už teď je pro řidiče složité sjet z mostu dolů do sadů 5. května na Rychtářku nebo k hotelu Marriott.

„Rád bych, aby uzavírka mostu alespoň dvěma měsíci spadla do letních prázdnin, protože je ve městě nižší provoz, a také kvůli koordinaci s dalšími stavbami. Počítá se jeho uzavírkou na čtyři měsíce pro auta, šest týdnů to bude pro veřejnou dopravu,“ doplnil Vozobule.

Vedle Roosveltova mostu plánuje město Plzeň také opravu Wilsonova mostu v samotném centru. „V tomto případě se nejedná o rekonstrukci, ale o přeskládání kostek. Shrne se spodní vrstva, udělá se to trochu jinak,“ vysvětlil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Oprava bude trvat několik týdnů a po dobu jejího trvání se bude jezdit po mostě v jednom pruhu.