Cyrano se po roce vrací pod plzeňské nebe

foto: M. Chaloupka

Závěrečný týden letošního 12. ročníku má před sebou Divadelní léto pod plzeňským nebem. Od soboty 20. 7. až do pátku 26. 7. bude scéna U Ježíška patřit Cyranovi. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob měl v Plzni premiéru v loňském roce. Inscenaci se strhujícím Michalem Dlouhým v titulní roli režíroval Ivan Řezáč, v dalších rolích se představili mimo jiné Andrea Mohylová, Kamil Halbich nebo Jiří Maryško. Vloni byly všechny reprízy Cyrana beznadějně vyprodané už v den premiéry, na letošní reprízy jsou vstupenky ještě k dostání prostřednictvím sítě GoOut nebo na místě U Ježíška. Představení 26. 7. bude derniérou, a tedy poslední šancí Cyrana s Michalem Dlouhým v Plzni vidět.

Divadelní léto začalo letos v polovině června a za sebou má především letošní premiérovou inscenaci Švanda dudák s celkem deseti reprízami. Uskutečnila se i řada akcí doprovodného program. Scéna s jevištěm pro 500 diváků vyrostla poprvé na prostranství U Ježíška, které si vybral režisér Marek Němec pro svého Švandu. Na stejné místo se stěhuje i Cyrano, který měl vloni premiéru v historickém centru města v Proluce.

„Na reprízy Cyrana, v novém prostředí U Ježíška, kde jsem měl možnost vidět velmi povedenou premiéru Švandy dudáka, se moc těším. Je to myslím klidnější místo než loni v Proluce a má své nové kouzlo,“ řekl herec Michal Dlouhý, jehož role francouzského šlechtice s nevzhledným nosem patří k nejnáročnějším, ale také nejkrásnějším postavám světové dramatiky. „Texty se, po roční pauze, učím už 14 dní na dovolené a musím tomu věnovat minimálně tři hodiny denně, protože je tam toho textu sakra hodně a ještě ve verších,“ dodal Michal Dlouhý.

Spolu s Michalem Dlouhým se na scénu Divadelního léta vrací Andrea Mohylová jako Cyranova krásná sestřenice Roxana, Miloslav Tichý jako Kristián, do kterého je zamilovaná, či Kamil Halbich jako Cyranův přítel Le Bret. V dalších rolích se stejně jako v loni představí Jan Jankovský, Jiří Maryško, Marek Mikulášek, Petr Borovský, Jaroslav Matějka, Adam Rezner, Jindřich Kout, Jiří Kout, František Šimánek a Jiří Weiner. V Cyranovi nebudou chybět ani stálice Divadelního léta Jana Kubátová, Klára Krejsová, Bronislav Kotiš a Antonín Procházka ml., kteří účinkovali i v letošní novince Švanda dudák.

Festival původně plánoval šest repríz, v minulém týdnu ale přidal sedmou v pátek 26. 7. „Cyrano je jedinečný titul se skvělým obsazením. Všechna představení sice ještě nejsou úplně vyprodaná, máme ale zkušenost, že zájem o reprízy ke konci výrazně stoupá a my bychom rádi uspokojili všechny diváky. Cyrana už příští rok opakovat nebudeme, přidané páteční představení je poslední možností Michala Dlouhého v této roli v Plzni vidět,“ upozorňuje ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř 9000 diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Divadelní scéna s hledištěm, které v posledních letech pojme na 500 diváků, vyrůstá každý rok v jiném prostoru.