Mezinárodní ProART festival se koná poprvé i v Plzni

V Plzni začíná festival ProArt.

Tento týden se uskuteční již patnáctý ročník mezinárodního ART_workshop festivalu ProART, poprvé však zavítá do Plzně, kde proběhne ve spolupráci s Moving Station. Ve dnech 12. – 15. července nabídne všem uměníchtivým Plzeňanům umělecké dílny tance, zpěvu, divadla a kreativního psaní.

Denní umělecké dílny budou doplněny večerním programem. Lektory hudby a zpěvu budou Lenka Dusilová a Zdeněk Bína z minus123minut, společně s muzikálovým zpěvákem Peterem Strenáčikem. Divadlo zastupuje zkušený režisér Štěpán Pácl, známý především svými pracemi v Národním divadle v Praze a v Ostravě. Současný tanec budou vyučovat ředitel festivalu Martin Dvořák s Mirkou Prokešovou a Slovenkou Janou Terekovou, fyzické divadlo pak žádaný lektor Neil Paris z Velké Británie. Kreativní psaní bude v rukou renomovaného spisovatele Jiřího Hájíčka, autora Selského baroka či Dešťové hole.

Workshopy jsou určeny laikům i profesionálům a jsou odstupňovány podle obtížnosti. Večerní program bude představen v květnu. Festival účastníky letos láká svým mottem: Ponoř se do umění a doslovným podvodním vizuálem Marka Procházky. Festivalovým tématem a vzájemně inspirujícím motivem je však myšlenka svobody v umění: Svobodě umění_Umění svobodu…!

Ředitel festivalu Martin Dvořák o letošním ročníku: „Když jsme před patnácti lety festival zakládali, nenapadlo mě, že vydrží tak dlouho a že bude realizován dokonce na více místech. Pro mě je to už kus historie a spousta zrealizovaných snů, lidských emocí, energií, síť přátelství a pěkná dávka vzájemné inspirace. Proto se k němu každým rokem vracím a už patnáct let odkládám dovolenou až na srpen. Věřím, že i letos se vyplatí přijet a tu atmosféru zažít. Umění se musí zažít právě na ProARTu.“