Mezinárodní filmový festival Juniorfest je za dveřmi. Ocenění obdrží Strach či Janžurová

Zaplněné sály letos Juniorfest nezažije. ilustrační foto: Juniorfest

Necelé dva týdny dělí pět měst Plzeňského kraje od zahájení 11. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest 2018. Festival proběhne v termínu od 9. do 15. listopadu. Plzeň, Domažlice, Dobřany, Přeštice a Horšovský Týn budou opět po roce hostit filmové projekce, doprovodný program a známé osobnosti českého a zahraničního filmu.

V rámci vybraných filmových projekcí zprostředkovává Juniorfest příležitosti k setkání s mnohými umělci a tvůrci, kteří stáli u zrodu dětských snímků. Na jedno z těchto setkání se mnohou návštěvníci těšit již během slavnostního zahájení festivalu. To se v letošním roce uskuteční dokonce ve dvou termínech, a to v pátek 9. listopadu v sále Městského kulturního střediska v Domažlicích a následně v sobotu 10. listopadu v multikině CineStar Plzeň. Součástí obou večerů bude premiéra nové české pohádky Čertí brko s herci Judit Bárdos a Janem Cinou. „Pohádka vstupuje na plátna kin až ke konci listopadu a já jsem velmi šťastná, že ji můžeme na Juniorfestu uvést ještě v předpremiéře“, sděluje Judita Soukupová, ředitelka festivalu.

Další herecké osobnosti zavítají na festival i dny následující, a to během předání cen Zlaté rafičky, které se odehraje na Státním hradě a zámku v Horšovském Týně. Zlatá rafička je nejvyšší festivalové ocenění udělované za přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Ocenění převezme v sobotu 10. listopadu od 14:00 hodin režisér filmové pohádky Anděl Páně Jiří Strach a v úterý 13. listopadu od 17:30 hodin herečka Iva Janžurová. V letošním roce nově pořadatelé zajišťují na oba termíny autobusovou přepravu z Plzně, Domažlic a Dobřan, zájemci o místo v autobuse se mohou hlásit na info@juniorfest.cz.

Zlatou rafičku mimořádně převezme na slavnostním zahájení v Domažlicích i významný zahraniční host John Stevenson. „John Stevenson je velmi uznávaný režisér a animátor, který natočil na Oskara nominovaný celosvětový hit Kung Fu Panda. V něm hlavní postavy namluvili například Jack Black, Dustin Hoffman nebo Angelina Jolie.

Juniorfest, kromě filmových projekcí, svým návštěvníkům nabízí i bohatý výběr z doprovodného programu. Na neděli 11. listopadu přichystali pořadatelé v areálu plzeňského DEPO2015 zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. Významnou akci hostí areál DEPO2015 i následující den – v pondělí 12. listopadu – kdy v autobusové hale proběhne koncert a autogramiáda Milana Peroutky a jeho kapely Perutě.

V Přešticích se bude v sobotu 10. listopadu natáčet jeden z dílů oblíbeného pořadu ČT:D Šikulové. O den později se od 14:00 hodin uskuteční v Kulturním a komunitním centru tvořivé odpoledne pro děti a rodiče, během kterého dojde k vyhlášení vítězů výtvarné soutěže “Namaluj si Igráčka”. Na závěr festivalu, 14. listopadu, se pak pod vedením dobřanského oddílu skautů a skautek odehraje tzv. Strašidelná stezka. Akce se dosud konala v Horšovském Týně a v Dobřanech, v letošním roce poprvé obsadí město Přeštice.

Naopak návštěvníci z Domažlic si mohou v neděli 11. listopadu na Sokolišti vyzkoušet kaskadérské kousky. Od 14:00 hodin pořadatelé festivalu přichystali kaskadérskou show, která bude vedená nejlepšími českými kaskadéry.

V Dobřanech bude kromě filmových projekcí program například obohacen o společné setkání herců Daniely Kolářové a Jaromíra Hanzlíka. Ti se před filmovou kamerou poprvé setkali před neuvěřitelnými padesáti lety. Jednalo se o film Slasti Otce vlasti. “V 70. a 80. letech se z nich stala jedna z nejpopulárnějších filmových a televizních dvojic. Společně se objevili nejen ve filmu Léto s kovbojem nebo v televizním filmu Podnájemníci, ale také ve filmech pro děti Lucie, postrach ulice, ..a zase Lucie”, dodává Michal Šašek, výkonný ředitel Juniorfestu. Setkání se uskuteční 14. listopadu od 17:00 hodin v dobřanském kině Káčko.

Vstupné na jednotlivé filmové projekce činí 60 Kč, festival nově nabízí všem filmovým fanouškům diváckou akreditaci za mimořádnou cenu 240 Kč. Akreditace je platná v rámci veškerých filmových projekcí, bližší informace jsou uveřejněny na webových stránkách festivalu.