Mezinárodní festival Divadlo: Den třetí

ze hry Saddám Husajn

Čtvrtek na festivalu Divadlo nabídne milovníkům divadla bohatý program – celkem 11 představení. Od půvabné pohádky pro děti přes současná zpracování klasických textů jako Maryša a Miláček, tři krátká venkovní představení švédského performera a sochaře Karla Hallberga na různých místech Plzně, “zážitkové” představení o poválečném dobronínském masakru v hospodě, kde se čepuje pivo a limonáda, až po výjimečná zahraniční představení z Izraele s postavou Saddáma Husajna nebo z Francie s hravým hlavním hrdinou připomínajícím Bustera Keatona nebo Mr. Beana.

Po dvou dopoledních dětských představeních, uvede v Divadle Alfa brněnské HaDivadlo své zpracování nejslavnějšího realistického dramatu české divadelní literatury Maryša bratrů Mrštíků v režii Lukáše Brutovského. Začátek je ve 14 hodin.

Ve stejný čas, ale ve Velkém divadle, začne představení Miláček ve zpracování mladého režiséra Daniela Špinara v podání Městského divadla v Kladně.

Miláček
Miláček

Desetiminutové venkovní improvizace si pro tři různá místa Plzně v různé časy připravil v produkci o. s. Johan švédský performer a sochař Karl Hallberg, který se zaměřuje na práci s kovem. V 15 hodin u železniční stanice Plzeň – Jižní předměstí, v 17 hodin u bývalého Komorního divadla a v 19 hodin u Nového divadla ukáže výsledek svého workshopu práce s kovem.

V 18:30 přichází čas na dalšího zahraničního hosta festivalu – Slovenské národné divadlo z Bratislavy, které v Novém divadle představí hru rakouské autorky, nositelky Nobelovy ceny za literaturu, Elfride Jelinekové Rechnitz – Anděl zkázy v režii Davida Jařaba, která získala Grand Prix na festivalu Nová dráma a cenu Dosky za scénografii. “Při orgiích na oslavách u hraběnky Margity von Batthyány bylo zavražděno 180 Židů, kteří tam byli na nucených pracích. Za tento masakr nikdo dodnes nepřevzal zodpovědnost, vrahové nebyli potrestáni,” uvádí děj členka dramaturgické rady Kamila Černá.

Zajímavý a působivý zážitek čeká na návštěvníky v 21 hodin v Kulturním domě Jas, kdy se téměř doslova přenesou do hospody v Dobroníně na Jihlavsku. Stanou se totiž součástí hudebně-činoherně-pohybového představení Dechovka divadla VOSTO5 v režii Jiřího Havelky. Dechovka je příběh jednoho městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Námět vychází z autentické historické události, kdy v této obci došlo v rámci živelného poválečného odsunu k brutálnímu povraždění skupiny místních Němců.

Saddám Husajn - Mystérium
Saddám Husajn – Mystérium

V 21 hodin v Novém divadle čeká diváky host z daleka: z izraelského Jeruzaléma přijede do Plzně divadlo HaZira s vítěznou inscenací festivalu Acco nazvanou Saddám Husajn. Mystérium. V podzemním bunkru se schází Saddám Husajn se svými dvojníky a vedou úvahy o válce a věrnosti, zpívají a tančí rituální tance. “Metafyzická poezie se mísí s ryzím nonsensem, vzduchem prostupuje štiplavý pach orientálních cigaret,” láká dramaturgyně Dora Viceníková.

V Pekle pak od 21 hodin uvidí diváci půvabné francouzské představení Sergův efekt režiséra Philippa Quesneho, které odkazuje svým smutným humorem k poetice Jacquesa Tatiho, Samuela Becketta i Mr. Beana. Hlavní postava, připomínající Bustera Keatona, pečlivě připravuje několikaminutové show pro své přátele na nedělní večery. “Z obyčejné věci či z nepatrného gesta se stává velké divadlo,” říká Kamila Černá.