Mezinárodní festival divadlo: Den pátý

polské představení The Cykl

Víkendový program Mezinárodního festivalu DIVADLO nabídne celkem 12 představení předních domácích souborů i zahraničních hvězd. Sobota vyvrcholí večer na náměstí Republiky působivým polským multimediálním představením přístupným zdarma.

Divadlo Petra Bezruče z Ostravy přijíždí do Plzně se slavnou tragikomickou jednoaktovkou Václava Havla Audience z roku 1975. V režii Štěpána Pácla tak ožije kancelář jednoho malého, bezvýznamného pivovaru, kde místní sládek a spisovatel Vaněk společně zjistí, “že je to všechno na hovno”. Uvidíte v Divadle Alfa v sobotu v 16:30 a v neděli v 15:30.

60. léta připomene opět v Divadle Alfa od 16:30 inscenace pražského Divadla Na zábradlí Zlatá šedesátá aneb Deníky Pavla J. v režii Jana Mikuláška. Jak název napovídá, jde o divadelní adaptaci deníků Pavla Juráčka, režiséra, scenáristy, signatáře Charty 77, klíčové osobnosti českého filmu 60. let. Deníkové zápisy zachycují vzestup i pád talentovaného umělce, který se ocitl v konfliktu s dobovými společenskými a kulturními okolnostmi i s vlastní bohémskou povahou.

Inscenace Ruská zavařenina Komorní scény Aréna v Ostravě v režii Ivana Rajmonta zvítězila v anketě Divadelních novin a získala titul Inscenace roku. Autorka Ludmila Ulická hru označila podtitulem „Afterchekhov“, aby tak dala najevo, že vědomě navazuje na svého velkého předchůdce. Její hrdinové jsou však spíše čechovovskými karikaturami. Z aristokratické vznešenosti jim zbyla jen záliba v nezřízené konzumaci kávy, z podnikavosti jen byznysmenské praktiky a z osady, která vznikla na místě původního sadu, nakonec zbydou sutiny, na nichž vyroste Disneyland. Uvidíte v 19:30 ve Velkém divadle.

Na 21:30 na hlavní železniční nádraží připravilo o. s. Johan představení Mission pražského souboru Handa Gote. Inscenace vznikla podle novely Williama S. Burroughse Ghost of Chance a navazuje na formální experimenty s použitím živého videa a živé hudby jako suverénní složky vyprávění.

Sobotu pak zvrší v 21:30 na náměstí Republiky polský soubor Usta Usta Republika se zdarma přístupným působivým multimediálním představením The Cycle, které kombinuje prostorovou instalaci, divadlo a počítačové animace. Herci vytvářejí sérii obrazů, “o kterých jsme vždy snili.”