Mezinárodní festival Divadlo: Den čtvrtý

  Švandovo divadlo: Hamlet

  Dnešní program festivalu Divadlo Plzeň 2014 začal v Alfě už v devět hodin dopoledne. Po celý den se ale hraje i v Novém a Velkém divadle, v kulturním domě JAS na Slovanech a také na Hlavním nádraží ČD.

  V 17 hodin například do Velkého divadla přijede Švandovo divadlo na Smíchově s klasickou předlohou Williama Shakespeara Hamlet. Příběh chlapce, který postupně ztrácí oba rodiče – otec zemře a matka se provdá za jeho vraha, je v režii Daniela Špinara podán jako tragédie o rozkladu jedné rodiny. Inscenátoři Shakespearův text seškrtali a soustředili se na základní situaci rodiny, jejíž slávu, majestát i postupný rozpad zvědavě sleduje celý královský dvůr.

  Ve 20.15 hodin v Novém divadle čeká diváky již podruhé host z daleka: z izraelského Jeruzaléma přijede do Plzně divadlo HaZira s vítěznou inscenací festivalu Acco nazvanou Saddám Husajn. Mystérium. V podzemním bunkru se schází Saddám Husajn se svými dvojníky a vedou úvahy o válce a věrnosti, zpívají a tančí rituální tance.

  Zajímavý a působivý zážitek čeká na návštěvníky ve 20.30 hodin v Kulturním domě Jas, kdy se téměř doslova přenesou do hospody v Dobroníně na Jihlavsku. Stanou se totiž součástí hudebně-činoherně-pohybového představení Dechovka divadla VOSTO5 v režii Jiřího Havelky. Námět vychází z autentické historické události, kdy v této obci došlo v rámci živelného poválečného odsunu k brutálnímu povraždění skupiny místních Němců.

  V 21.30 obsadí hlavní železniční nádraží v Plzni mim s kufrem – Gerasim Dichliev, mladý bulharský herec, který v rámci programu připravovaném o. s. Johan uvede představení Monolog s kufrem. Sám autor a hlavní protagonista popisuje svou inscenaci jako „autobiografickou fikci“, která, expresivním jazykem pantomimy, vypráví o cestě a proměnách, když se před dvaceti lety vydal na pouť za svým snem (setkat se se slavným Marcelem Marceauem). Dichliev s ním několikrát objel Bulharsko, Francii, Finsko, Izrael, Itálii a hostoval na festivalech (včetně slavného Avignonu), hrál se ve velkých i malých divadlech, cirkusovém šapitó, knihovnách, kulturních institutech, domovech důchodců, vězeních.

  Pátek uzavře ve 22 hodin v Novém divadle Městské divadlo Zlín s inscenací Kabaret Astragal v režii mladé tvůrkyně Anny Petrželkové. Francie šedesátých let, prostředí lapků, vězňů, zlodějů a prostitutek. Klubová inscenace podle skutečných životních osudů francouzské spisovatelky Albertine Sarrazinové. Dráždivý příběh mladé delikventky a jejího přítele Juliena Sarrazina připomíná legendární gangsterskou dvojici Bonnie a Clyde.