Plzeň chce méně agenturních zaměstnanců a větší pravomoci při kontrolách ubytoven

Magistrát města Plzně. Foto: Richard Beneš

Výtržnosti, rvačky, krádeže, a dokonce i zabití. To všechno mají na svědomí zahraniční pracovníci, které do Plzně přivážejí některé pracovní agentury. Největší problémy dělají v centru města a v okolí ubytoven. Město se teď snaží na situaci reagovat. Větší kontrola problematických ubytoven, snížení počtu agenturních zaměstnanců ve stávajících firmách nebo rozvoj Průmyslu 4.0. I na tom v současnosti vedení města Plzně pracuje.

S firmami sídlícími především na Borských polích diskutujeme, jakým způsobem snížit počet pracovníků, kteří jsou najímáni prostřednictvím pracovních agentur,“ řekl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD).

Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je robotizace výroby. Poptávka je také po podnicích s vyšší přidanou hodnotou, které budou s městem a místními institucemi spolupracovat, a ve kterých najdou práci i kvalifikovaní zaměstnanci.

Ten program jako takový se rozjíždí, nazývá se Průmysl 4.0. a určitě se prostřednictvím robotizace dají nahradit pracovní místa. Ale ty firmy zatím jsou na začátku neb se jedná o velké investice,“ pokračoval dál radní pro bezpečnost.

Město má teď také plány, jak systematicky kontrolovat ubytovny. „Oslovil všechny starosty městských obvodů, aby nám dali aktuální seznamy ubytovacích zařízení na svém území. Databáze cizinecké policie hovoří o tom, že tady je 82 ubytoven, my jsme přesvědčeni, že jich je o něco více, bavíme se zhruba o šesti tisících lůžkách,“ uvedl Zrzavecký.

Policisté odboru cizinecké policie provádějí kontroly takřka denně. Jedná se zejména o pobytové kontroly, což znamená, že policisté ověřují, zda mají osoby oprávnění pobytu,“ informovala mluvčí policie Martina Korandová.

Podle radního pro bezpečnost město eviduje zhruba šest tisíc lůžek a pracovat by zde mělo kolem 17 500 cizinců. „Kde ti ostatní bydlí? A tady musím upozornit na jednu nepříjemnou věc, že často se jim pronajímají soukromé byty,“ doplnil Zrzavecký. Tam město ani policie žádné kompetence nemá. Originální řešení zvolili v Ostrově u Stříbra, kde firmy pro své zaměstnance staví rodinné domy a byty. Podobný recept by se mohl osvědčit i v Plzni.