Měšťanskou besedu v Plzni obsadí šachisté

ilustrační

Malý sál Měšťanské besedy se tento pátek 17. listopadu od deseti hodin dopoledne stane dějištěm v pořadí již 20. ročníku turnaje v Rapid šachu Měšťanská Beseda open, které připravilo Občanské sdružení Spolek přátel šachu v Plzni.

Tradičního šachové klání, v jehož minulosti nastoupila řada velmistrů jako například Wolfgang Uhlmann, Vlastimil Jansa, Vlasmir Hort, David Navara se bude hrát švýcarským systémem na 9 kol, 2×20 minut na partii. „Prvních 18 ročníků se hrálo v reprezentačních prostorách plzeňského Prazdroje, nyní ale budeme jubilovat v Měšťanské besedě, kde jsme získali nový azyl.  Očekáváme účast okolo stovky hráčů, prvenství z loňského ročníku přijede obhajovat Jan Turner z Tachova,“ říká jeden z hlavních organizátorů Jaromír Novotný.

Jednoduché to mít ale nebude. Do Plzně se opět sjede kvalitní konkurence, dorazí například Petr Neumann, Jiří Lehtýnský, Petr Velička či Sebastian Plischki z Německa. Bude to rozhodně zajímavá konfrontace několika generací. Přihlásit se můžou samozřejmě i neregistrovaní hráči. „Hobíci“ si tak na vlastní kůži v prvních kolech okusí souboje s kvalitními hráči. „Zájemci se mohou prezentovat ještě v den konání na místě od 8.00 do 9.45 hodin,“ dodává další z organizátorů Zdeněk Bartoníček.

O den dříve ve čtvrtek organizátoři turnaje připravili na stejném místě v Zrcadlovém salonku besedu o Karlu Treybalovi. „To byl vynikající šachista, který dokázal porazit i mistra světa Aljechina a jehož kariéra bohužel skončila za války v koncentračním táboře. Rozhodně to bude velmi zajímavé,“ zve Jaromír Novotný.