Memoriál Stanislava Štrunce ovládl West Bromwich, viktoriáni skončili pátí

foto: FCVP

Memoriál Stanislava Štrunce v roce 2019 je úspěšně zakončen. Šestnácté pokračování tradičního turnaje ovládl anglický West Bromwich Albion, který si ve finále hladce poradil s MTK Budapešť 4:0. Dorostenci Viktorie zvládli utkání o 5. místo, když na penalty udolali FC Minsk. Na letošní ročník poskytl záštitu primátor města Plzně Martin Baxa.

„Jsme moc rádi, že se tady tak kvalitní turnaj vůbec pořádá, proto ho podporujeme. Já jsem zde poděkoval organizátorům jménem pana primátora, který uděluje záštitu. Na tom je vidět, že město si takového turnaje velice váží,“ řekl Michal Vozobule, náměstek primátora.

„Pro město záštita nad turnajem znamená opravdu hodně. Nejenom, že sem přijedou kvalitní týmy a hraje se kvalitní fotbal, ale je tady i možnost, aby si prohlédly město Plzeň a viděly, že je přitažlivé, zajímavé a že se sem třeba budou chtít i vracet. To je určitě pozitivní,“ vysvětlil Vozobule, proč město zaštítilo Memoriál Stanislava Štrunce.

Šestnáctému ročníku jasně kraloval West Bromwich Albion, který vyhrál všechny zápasy bez obdrženého gólu. Zejména finálové utkání proti Budapešti, kdy Angličané uspěli 4:0, bylo zcela jednostranné. „Naše výkony během turnaje rostly, kluci hráli opravdu dobře,“ pochválil své svěřence jeden z hlavních koučů WBA Deon Burton.

Ten ve svých řadách má i Jamieho Souleho, nejlepšího střelce a hráče turnaje v jednom. Talentovaný útočník dal mimo jiné gól také Viktorii Plzeň v loňském zápase o třetí místo. „Je to opravdu velmi kvalitní hráč. Stavíme tým okolo něho a on je tam od toho, aby dával góly, což se mu dařilo. Je třeba pochválit úsilí celého týmu, ale ano, Jamie zaslouží svůj kredit, protože je těžké pokaždé střílet góly,“ vyzdvihl trenér Burton osmnáctiletého kanonýra.

Britský klub sídlící nedaleko Birminghamu byl na Memoriálu Stanislava Štrunce už potřetí za sebou. „Vždy si to tady užíváme, proto se sem neustále vracíme. Dobře se tu o nás staráte, jsme tu ve skvělé společnosti a doufáme, že se uvidíme znovu příští rok,“ pochválil organizaci turnaje Deon Burton.

Bronzové medaile si z Plzně odváží fotbalisté skotských Rangers, kteří zde neúspěšně obhajovali loňský titul. Po prvním bezbrankovém poločase se v tom druhém mladíci skotského klubu rozstříleli a Žilinu porazili 3:0. Zaujal zejména patnáctiletý Aaron Lyall, jenž dvěma góly rozhodl o vítězství svého týmu.

Zápas o páté místo nakonec zvládli domácí viktoriáni. Po napínavém utkání s Minskem, které v základní hrací době skončilo 2:2, musely rozhodnout až penalty. V těch byli úspěšnější červenomodří v poměru 5:4.

„Úplně si nemyslím, že jsme ten zápas zvládli, protože jinak bychom vyhráli v základní hrací době. S výkonem jsem byl po určitou část spokojen, ale bohužel nás sráží lacino obdržené branky, ať už to bylo dnes s Minskem, nebo včera s Budapeští, kdy si myslím, že jsme měli na to uhrát určitě lepší výsledek, než prohrát a hrát o páté místo,“ mrzelo trenéra Ondřeje Šimla.

Dorostenci FCVP tak sice zakončili Memoriál na ne zcela uspokojivé pozici, ale na druhou stranu mohli změřit síly s kvalitními evropskými celky ve své kategorii. „Je to super turnaj jak pro kluky, tak i pro nás trenéry. Hrát proti Rangers, kteří byli opravdu velmi vyspělí, je cenná zkušenost,“ zhodnotil závěrem Šiml.