ME v para lukostřelbě: Drahonínský si s větrem poradil, Plzeň viděla i neoficiální světový rekord

foto: J. Povýšil

První soutěžní den ME v para lukostřelbě nabídl v Plzni mimořádně zajímavou podívanou, z českých zástupců se nejlépe vedlo jednomu z největších favoritů. David Drahonínský své kvalifikační kolo kategorie W1 open vyhrál a rovnou postoupil do čtvrtfinále, což i pro něj byla ve větrném počasí úleva.

foto: J. Povýšil

„S nástřelem rozhodně spokojený nejsem, ale za těch podmínek, který byly, to bylo dobré. Ušetřil jsem si první kolo eliminace, což je ve větru vždy trošku loterie, protože všichni jsou tu vyrovnaní,“ pochvaloval si výsledek Drahonínský. Do eliminace naopak musel Karel Davídek, který po kvalifikaci skončil na čtvrtém místě, v duelu s Italem Fabiem Azzolinim ale neuspěl a soutěž jednotlivců pro něj skončila.

Do eliminací vstoupily ještě další dvě mužské kategorie. Mezi střelci s reflexním lukem postoupil do osmifinále Václav Košťál, Chaloupský a Šmondek naopak mezi nejlepších 16 neprošli. Leoš Bartoš a Jaroslav Zelenka pokračují mezi střelci s kladkovým lukem, v první eliminaci neuspěl Daniel Fridrich.

Mezi ženami se na osmém místě v kategorii s reflexním lukem umístila po kvalifikaci Markéta Sidková, která tak půlí startovní pole, 16. místa mezi ženami s kladkovým lukem patří Lence Kuncové, uprostřed startovního pole se pak nachází Tereza Brandtlová a Šárka Musilová v kategorii W1 open.

Největší pozornost na sebe však strhl Ital Matteo Panariello, nevidomý lukostřelec, který hned během prvního soutěžního dne vytvořil neoficiální světový rekord. S nástřelem 367 bodů si jednak zajistil postup do druhého kola eliminace, především ale posunul hranici světového maxima o rovných pět bodů, což však ještě bude muset potvdit světová lukostřelecká federace v Lausanne.