Mázhauz radnice ovládla vánoční výstava betlémů

foto: město Plzeň

Výstava Betlémy je od soboty 15. prosince k vidění v mázhauzu plzeňské radnice. Její součástí je i Velký plzeňský betlém, který se rok od roku rozrůstá o další postavičky. Výstava potrvá do 6. ledna.

foto: město Plzeň

Základ expozice Betlémy tvoří panely s vyobrazením a popisem betlémů umístěných v plzeňských i okolních kostelích. Autorem většiny popisků je architekt Jan Soukup. Výstava je doplněna ve vitrínách betlémy ze soukromých sbírek a novoročenkami z různého období. Jeden z panelů je věnován i originálnímu ručně vyřezávanému betlému, který je součástí vánočních trhů na náměstí Republiky. Počet figur v životní velikosti se v něm neustále rozšiřuje, letos je jich celkem 75.

Součástí vánoční výstavy je i Velký plzeňský betlém. Vznikl už v roce 2000, kdy hlavní postavy Marie, Josefa a Ježíška a postavy Tří králů vyrobili studenti. Postupem času se vytvořila tradice každoročního stavění betlému stále se rozrůstajícího o nové postavy putující do Betléma. Tyto figurky tvoří obyvatelé Plzně i jejího okolí. Betlém má nyní již zhruba 800 zaregistrovaných postav.

foto: město Plzeň

„I letos do něj může kdokoli přidat svoji postavičku z libovolného trvanlivého materiálu. Stačí ji vyrobit ze dřeva, sádry, moduritu, keramiky nebo pomocí jiné trvanlivé technologie. Soška by měla být zhruba dvacet centimetrů vysoká a měla by představovat svého autora. Figurky je možné přinášet až do 5. ledna do Muzea strašidel na náměstí Republiky,“ uvedl Zdeněk Zajíček z agentury RLA Stallion, která instalaci a rozšiřování Velkého plzeňského betléma organizuje.

Doplnil, že v posledních letech jsou nejoblíbenějším materiálem postavičky látkové, při tom některé z nich přinášejí Ježíškovi do betléma dary. „Lidé vytvářejí z figurek celé rodiny.  A není výjimkou, že když se rodina rozroste, vyrobí autoři podle nového člena rodiny další postavičku a do betléma ji příští rok přidají,“ dodal Zdeněk Zajíček.