Martin Vobruba ze ZOO Plzeň: Letos je rok lvíčat berberských

foto: Plzeň TV

Oblíbeným turistickým cílem v naší metropoli je Zoo Plzeň. Je to místo, kde si lidé odpočinou, naberou síly, něco zajímavého se dozví a také někoho nového poznají. V zoologické zahradě se zachraňují živočišné druhy a zaměstnanci tam vytváří podmínky pro šťastný život zvířat. Mezi jejich obdivovatele a ochránce patří i tiskový mluvčí Zoo Plzeň Martin Vobruba.

Jaký velký úspěch si letos připsala Zoo Plzeň?
Letošní rok je rokem lvů a lvíčat berberských. Už v loňském listopadu se narodil Baqir. Obě naše lvice porodily i letos. Aktuálně máme pět lvíčat a tři dospělé lvy. Trojčata se nám narodila dvanáctého května a ještě jedna holčička přišla na svět v červenci.  Lví výběh byl celý srpen a září obklopen fotografy. Čtyřicet tři let se nám nedařilo odchovávat lvy. Změna přišla až 16. září 2016 s Amirou. Tu jsme už v únoru odvezli do Rakouska.

Lvíčata přišla na svět umělou nebo přírodní cestou?
V zoo máme novou nadsázku a bonmot. Náš lev Mates se snaží poddruh zachránit zcela sám. Lvice mu sedly. Matesovi je necelých devět let. Lvice jsou čtyřleté. Mláďata přišla na svět přírodní cestou.

Jaká zvířata jsou mezi návštěvníky nejoblíbenější?
Šimpanzi a tučňáci. Už osm let máme v zoo velké atraktivní druhy, jako jsou žirafy, hroši nebo nosorožci. Plzeňáné mají rádi žirafy. Je zajímavé, že někteří lidé si pletou nosorožce s hrochy. Pochopitelně populární jsou všechny velké kočkovité šelmy. V Zoo Plzeň máme také raritu u medvědů. Náš medvěd Pišta je nejstarším brtníkem v republice. Je mu 37 let. Žádný savec u nás nežije tak dlouho a nedosahuje takového věku. Co výběh, voliéra, klec, pavilon to nějaký zajímavý příběh.

Lidé rádi navštěvují zoo během letních měsíců. Máte i na zimu připravený nějaký program?
Blíží se nám adventní dění. To má už ustálený program. Tím myslím například Čertovské odpoledne, živý betlém nebo adventní dílny. Druhý rok po sobě děláme koncem listopadu noční prohlídky pro veřejnost. Ty budou 16., 23. a 30. listopadu. Zájem je veliký. Nyní je možné napsat mi email a já zjistím, zda je nějaké místo volné. Zoologická zahrada má totiž velké kouzlu bez návštěvníků a za šera. Při prohlídkách se snažíme nebudit savce a ptáky. Máme spoustu zvířat s noční a večerní aktivitou. Mezi ně patří puma, sněžný levhart nebo zubr. Ukazují se nám také dikobrazi. Teď jich chováme sedm.

Zoo je nejen turistickým cílem ale také vzdělávací institucí. Jaký vztah mají děti k zoo?
Děti mají rády zoo. Kolikrát mají lepší informace o zvířatech než jejich rodiče. Čtou weby, chodí na kroužky, navštěvují zoo se školou. Chováme velké množství speciálních zvířat. Před padesáti nebo šedesáti lety o nich veřejnost ani nevěděla. Pozorujeme na dětech, že už je znají. Učí rodiče a prarodiče. Říkají jim, jaká zvířata u nás vidí, jaké mají vlastnosti, kde žijí ve volné přírodě. To je opravdu velká radost pozorovat.