Martin Baxa: Při srovnání evropských voleb jsme v Plzni posílili o deset a v kraji o téměř devět procent

Martin Baxa .

Nejen celorepublikový, ale i krajský výsledek ODS v evropských volbách potěšil plzeňského primátora Martina Baxu, který v regionu vedl z pozice funkce krajského předsedy kampaň občanských demokratů. V samotné Plzni i v celém kraji totiž ODS výrazně posílila jak proti posledním evropským, tak oproti předloňským sněmovním volbám.

„Ve srovnání evropských voleb jsme v Plzni posílili o deset a v kraji o téměř devět procent,“ uvedl Martin Baxa. Plzeňský kraj letos skončil jako třetí nejsilnější v rámci srovnání krajských výsledků pro ODS a Plzeň dokonce z měst nad 50 tisíc obyvatel skončila hned druhá za Prahou a dokonce předstihla mnohem větší Brno.

„Vzestupný trend občanských demokratů potvrzuje i to, že jsme o několik procent posílili ve městě i v kraji také ve srovnání se sněmovními volbami 2017. Potěšující je pro nás také to, že se jednalo o opačný trend než u ANO 2011, které na úrovni města i kraje ztratilo zhruba osm procent oproti sněmovním volbám 2017,“ konstatoval Martin Baxa.

Krajský šéf ODS zdůraznil také velmi vysoký zisk preferenčních hlasů krajské kandidátky Radky Trylčové, která ze všech kandidátů ODS získala ve svém domácím kraji druhý nejvyšší podíl preferenčních „kroužků“. Ten činil 14,82 procenta hlasů. Celkově skončila Trylčová na sedmém místě v počtu hlasů v rámci kandidátky ODS.

Občanská demokratická strana bude mít po těchto volbách v Evropském parlamentu své čtyři zástupce. Lepší bylo jen hnutí ANO se ziskem šesti mandátů. Tři křesla v EP mají třetí Piráti.

V Plzeňském kraji získala ODS 15,58 procent hlasů oprávněných voličů, zvítězilo ANO (22,98), třetí jsou Piráti (12,44). Koalice STAN a TOP 09 měla 11,04 procenta hlasů, SPD (9,59) a KSČM (8,12). Žádná další strana v Plzeňském kraji nepřekročila pětiprocentní hranici.