Manufakturu Mini-Plzně bude hostit plzeňské DEPO2015 už tento víkend

Přípravy třítýdenního prázdninového projektu Mini-Plzeň vrcholí. O víkendu 15. až 17. května se v DEPO2015 koná Mini-plzeňská manufaktura, kde se budou vyrábět potřebné věci pro fungování Města dětí, jež se jako součást programu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 uskuteční v první polovině července. V pátek  15. 5. navíc děti vyhlásí vítěze výtvarné soutěže o podobu budoucích bankovek. Doprovodná výstava představí ale všechny došlé návrhy.

DEPO2015 v Plzni se během tohoto víkendu 15. – 17. května změní v řemeslnou manufakturu. Děti společně s dospělými připravují Mini-Plzeň už několik měsíců. Vyrobí věci, které jsou do Města dětí zapotřebí, například vývěsní štíty, kulisy města, loutky pro divadlo, pokusí se také o různé prototypy výrobků pro řemeslné dílny. Upraví a zrestaurují nábytek do Mini-Plzně. Nebo vyrobí tramvaj.

V pátek v 15:00 hodin vyhlásí děti z poroty vítěze výtvarné soutěže o podobu Mini-Plzeňských bankovek. Ostatní návrhy představí výstava, která bude během celého víkendu v depu přístupná veřejnosti. Podle ředitelky projektu Lenky Hubáčkové děti mezi 8 a 15 lety velmi překvapily tím, že využily nejen svoji fantazii, ale i vědomosti o Plzni. „Do návrhů zakomponovaly snad všechny symboly Plzně, na které jsme si nevzpomněli ani my dospělí. Kromě katedrály, kašen a pivovaru nezapomněly třeba na synagogu, plzeňskou zoo, věznici Bory, divadla a podobně. Nechyběly významné plzeňské osobnosti. Děti z poroty měly opravdu těžkou práci vybrat jen jeden návrh,“ řekla Lenka Hubáčková.

[quote_box_center]Časový harmonogram Manufaktury v DEPO2015:

15.5. pátek 14-17 hodin – od 15:00 hodin vyhlášení soutěže a otevření výstavy

16. 5. sobota 11-17 hodin

17. 5. neděle 11-17 hodin[/quote_box_center]

Co je Mini-Plzeň?

Jedinečný projekt, který se v České republice ještě nekonal. Premiéru bude mít během prvních tří prázdninových týdnů v Plzni. Své vlastní město měly už děti v Mnichově, Yokohamě i Káhiře. A v České republice ho poprvé zažijí děti v Plzni. Veliký model města bude fungovat v hale TJ Lokomotiva od 29.6. do 17.7. pro děti od osmi do patnácti let. Hra na město bude probíhat každý všední den od 10 do 17 hodin. Z dětí se stanou občané se všemi právy i povinnostmi. Bude tu městský úřad, univerzita, úřad práce, banka, řemeslné dílny, restaurace či kino. Až 500 dětí denně může ve svém městě vařit, psát, tančit, pracovat, odpočívat, umělecky tvořit. Mohou se stát i radním či starostou, pokud je ostatní zvolí. Za svou práci nebo studium dostanou speciální peníze, s nimiž budou hospodařit. Vstup je zdarma a bez předchozího přihlášení. Mini-Plzeň se koná v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a je spolufinancována Evropskou Unií.