Manévry v Křimicích. Obří turbína opustila Plzeň

Průjezd turbíny pod trolejištěm. Foto: Doosan

Obří turbína, která míří až do Nigérie, v úterý pozdě večer opustila Plzeň. Celý převoz začal už v sobotu, kdy se přesunula z areálu plzeňského výrobce parních turbín Doosan Škoda Power do Křimic. Tam se z trafomostu přeložila na standardní návěs, na kterém bude přepravena do přístavu v Lovosicích. Následně bude naložena na loď a přes Hamburk se po moři vydá do své cílové destinace v nigerijském přístavu Warri.

Celý transport je hodně komplikovaný, cestu z areálu Doosan Škoda Power do Křimic musela absolvovat speciální snížený návěs kvůli výšce nákladu a trolejovému vedení v okolí závodu Celá přepravní souprava, tedy samotná turbína, přepravní rám, kotvicí klec a snížený návěs, se svou hmotností přiblíží hranici 450 tun. Turbína sama o sobě váží přibližně 200 tun. Přepravní rám a klec pak dalších 70 tun. Délka soupravy dosáhne 87 metrů.

Od soboty pak byla v Křimicích, kde se z trafomostu přeložila na standardní návěs, na kterém bude přepravena do přístavu v Lovosicích. Tam bude naložena na loď a přes Hamburk se po moři vydá do své cílové destinace v nigerijském přístavu Warri.

Turbína bude zásobovat elektrickou energií rozvodovou síť v jihovýchodním cípu země. Výstavbou nového bloku dojde k navýšení kapacity elektrárny o stávajícím výkonu 480 MW nově na 930 MW. Tato turbína je rovněž historicky první z plzeňské produkce, která bude instalována v Nigérii.