Malá scéna uvede Poslední kšeft v koprodukci Divadla J. K. Tyla a Činoherního studia

Poslední kšeft

V sobotu 2. března 2019 na Malé scéně Divadla J. K. Tyla uvede plzeňská činohra v koprodukci s ústeckým Činoherním studiem světovou premiéru hry Poslední kšeft. Tragikomedii inspirovanou skutečnými událostmi z mafiánského prostředí, jejímž autorem je ředitel Činoherního studia Jiří Antonín Trnka, režíruje Natália Deáková a představí se v ní herci z obou divadel – Klára Krejsová, Jan Holík, Jan Plouhar a Adam Ernest.

O vzájemné spolupráci mezi Divadlem J. K. Tyla a Činoherním studiem se uvažovalo delší dobu a na počátku stálo přání obohatit repertoár Malé scény DJKT. „Nechci na Malou scénu zvát představení různých agentur či soukromých divadel. Proto jsem přišel s návrhem uzavřít memorandum s Činoherním studiem v Ústí nad Labem. Nápad se setkal s pozitivní odezvou jak u šéfky činohry DJKT, tak u ředitele Činoherního studia. Mám z této spolupráce velikou radost. Vzájemně tím vyjadřujeme úctu jednoho divadla k druhému,“ objasňuje původ myšlenky ředitel DJKT Martin Otava.

Autor hry, herec, dramaturg a režisér, Jiří Antonín Trnka vytvořil přímo pro tuto spolupráci smyšlený příběh, jehož jednotlivé části vycházejí ze skutečných událostí. „Nechal jsem se inspirovat osudy a příběhy ze severních Čech, ze kterých jsem složil jeden fiktivní příběh, takovou komediální gangsterku, jenž je psaná hercům přímo na tělo,“ přibližuje svou hru Jiří Antonín Trnka.

Hra Poslední kšeft je drsným mafiánským příběhem z českého prostředí, v němž se po letech potkávají bývalí známí. Ačkoli bývalí… I když byl jeden z nich ve vězení, ví o sobě mnohé a jejich životy se prolínají. Kdo nakonec bude mít navrch? Nedávný dealer drog, průšvihář Erny, který se vrací z vězení a chce se „polepšit“? Jeho snoubenka Lada, která se mezitím etablovala v nejstarším řemesle? Kdysi regionální politik, který se dnes vyšvihl na poslance? Nebo protidrogový policista, který chrání Ernyho snoubenku? „Poslední kšeft je jakousi psychologickou gangsterkou z českého prostředí a najdeme v ní celou škálu emocí: vášeň, nenávist, lásku… ale také sex, násilí a drogy,“ přibližuje hru dramaturg Vladimír Čepek.

Diváci se mohou těšit na působivou inscenaci umocněnou znamenitými hereckými výkony. Mladého Ernyho, sígra a průšviháře, který peníze získává výrobou drog, ztvární Adam Ernest, jako policista, člen protidrogového oddělení, vystoupí Jan Plouhar. Plzeňskou činohru v tomto koprodukčním představení zastupují Jan Holík, jako politik řečený Lukin, jenž po kariérním žebříčku stoupá stále výš a výš, a Klára Krejsová jako Ernyho snoubenka Lada.